Firmy nejen v technologickém sektoru se v posledních letech jen předhání, kdo přijde s ještě lepší “taky-ekologickou” aktivitou. Ideálně v takové podobě, která se dá skvěle podat v PR, vydělat a ještě být za dobráky. Přesně podobnou akcí byl předloňský geniální jablečný nápad o vynechání nabíječky a přibalených sluchátek v balení iPhonů. Což firmě zároveň umožnilo zmenšit výrazně samotné balení a na transportní paletu se jim rázem vešlo 70 % více kusů. Papírově tak mohl Apple vesele vytrubovat do světa ušetření uhlíkových emisí ve výši 2 milionů tun. Tedy údajně ekvivalent odstranění 500.000 aut z provozu.

Na první pohled chvályhodná snaha o “zelený” přístup k věci, ale hlavní “zelenou” motivací byly krásně zelené bankovky. Cyničtí komentátoři to samozřejmě říkali ihned, ale teprve s odstupem času vyšla najevo samotná konkrétní čísla. Čerstvě zveřejněná zpráva deníku Daily Mail tak celou situaci uvádí do reálného pozadí. Úspora Applu na dopravě  a výrobním nákladům díky menším balením je naprosto závratná a podle jejich vyčíslení dosahuje neuvěřitelných 6.5 miliardy dolarů. A k tomu si samozřejmě ještě můžeme připočíst i zhruba dalších 300 milionů dolarů, které utratili zákazníci za nové nabíječky či sluchátky přímo při koupi samotných telefonů.

Nebojte, zákazník to zaplatí…

Nenapravitelný optimista by samozřejmě předpokládal, že podobný bohulibý krok bude podpořen třeba i sníženou cenou. Přeci jen zákazník za své peníze dostane porovnatelně výrazně méně, že ? Optimismus samozřejmě nebyl na místě, protože se ceny naopak spíše zvedly. Takže jableční nadšenci financují pod záminkou “zelených” kampaní další obří zisky již tak neskutečně bohaté korporace.

Bohužel tento vypočítavý (někdy by se nebál říci ani pokrytecký) tah nezůstal limitovaný jen na věrné jablečné stádečko. Kopírování Apple je pro mnohé konkurenční technologické giganty denním chlebem a tak třeba Xiaomi, případně Samsung, záhy následovali s podobnými kroky. Xiaomi naštěstí něco podobného praktikují jen v omezené míře a v Číně, ale Samsung brzy chybějící nabíječky rozšíří i na levnější modely. Přece je to škoda podobný zelený dar z nebes nevyužít…