Korejský gigant Samsung nemá zrovna dobrý týden, protože se na světlo dostaly některé jeho velmi pofidérní praktiky. Fanouškovské investigativní nasazení totiž zjistilo, že firma u svých vlajkových modelů řady Galaxy S uměle omezuje výkon. Děje se tak pomocí systémové služby a vrstvy GOS (ironicky jde o Game Optimizing Service) a rozdíly jsou opravdu drastické. Propad snímkové frekvence nebo benchmarkového výsledku může být až o masivních 50-60 %. A firma se vše navíc pokusila zatajit pomocí umělého odstranění těchto limitů pro nejpoužívanější benchmarky.

Šlo tedy v podstatě o podvod a svůj nesouhlas s podobnými praktikami vyjádřila celá řada samotných zaměstnanců firmy. Šéfové Samsungu si obratem posypali hlavu popelem a přislíbili bleskurychlé řešení situace pomocí softwarové aktualizace. Ono jim také nic moc jiného nezbylo, protože třeba prestižní benchmark Geekbench vyřadil v reakci na kauzu poslední čtyři generace vlajkových modelů Galaxy S z výsledků. Což je po PR stránce samozřejmě pro korejskou firmu noční můra a tak se pracovalo na zmíněné opravné aktualizaci opravdu extrémně rychle.

aktualizace

Když se chce, i blesková aktualizace jde…

Aktualizace tak dnes opravdu dorazila a na první pohled by měla opravdu řešit veškeré problémy spojené s touto kauzou. Umělé limitování CPU / GPU je prý pryč a nově je k mání služba ovládání herního výkonu. Tam bude možné nenáviděnou vrstvu GOS kompletně vypnout a zbavit se tak otravného zpomalování. Samsung také přispěchal s ujištěním, že byly upraveny i hlídací mechanismy přehřívání procesoru, takže nehrozí žádný karambol. No uvidíme.

Celá kauza ale stále má jeden drobný háček. Zmíněná aktualizace totiž zamířila pouze na telefony řady Galaxy S22 a pouze pro uživatele přímo v Jižní Koreji. Cynik by namítl, že tak šlo pouze o zacpání úst těm nejhlasitějších kritikům. Datum globální dostupnosti neznáme a náprava i pro mimo-korejské fanoušky je tak zatím v nedohlednu. Prezident mobilní divize Samsungu také poskytl další velmi „upřímnou“ omluvu, kde hovořil o odtrženosti vedení firmy od požadavků fanoušků a nedostatku komunikace. Pokud patříte mezi hráče počítačových (nejen) online her, tak jste asi zvyklí podobné pohádky vídat každý druhý den.

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.