Před chvílí nám skončila první jablečná představovačka letošního roku a potěšila zejména milovníky těch opravdu kompaktních telefonů. Na trhu je podobných kusů jako šafránu, takže je každý malým požehnání. Doslova. Na Android platformě se za malý pokládá telefon pod 6 palců, ale Apple to vidí trochu jinak. Dnes se totiž představila třetí generace nejmenšího a nejlevnějšího iPhone SE, která nakonec nese název iPhone SE 5G. I když v nabídce Apple obchodu u nás je jen jako iPhone SE, dokonce i bez přídomku (2022). A přináší několik velmi zajímavých vylepšení.

Po designové stránce se toho mnoho nezměnilo, takže tu máme opět vzhled kopírující starý iPhone 8. Tedy něco pro staromilce s masivními rámečky displeje, který má úhlopříčku jen 4.7-palce. Jde o IPS panel s rozlišením 1334 x 750 pixelů, kontrastem 1400:1 a 625 nity maximálního jasu. Pod displejem ale najdeme starou dobrou čtečku otisků prstů, na jejíž absenci žehrají i mnohem dražší sourozenci. Takže opět něco pro staromilce, případně milovníky pohodlí a volby. A potěší i odolná certifikace IP67.

V malém těle silný duch

Ta hlavní změna se ale odehrála uvnitř telefonu. Najdeme v něm totiž čipset A15 Bionic, tedy stejně výkonné monstrum, které je v hlavní řadě iPhonů. Pořádný skok oproti A13 Bionic u minulé generace. Vůbec poprvé také dostaneme variantu s 256 GB vnitřní paměti. Fotoaparáty si opět vystačí s jedním 12 Mpx senzorem vzadu a 7 Mpx selfie kamerkou, ale dostaneme spoustu nových softwarových vymožeností. Apple jako obvykle neudává kapacitu baterie, takže si můžeme vše jen domýšlet. Nu a samozřejmě podporuje telefon i 5G sítě, jak už napovídá jeho název.

Předprodeje nového iPhone SE 5G odstartují 11. března a samotný prodej pak vypukne o týden později 18. března. Americké oficiální ceny vypadají velmi hezky, ale po započtení DPH jsou samozřejmě o fous jinde. I tak jde ale opět široko daleko o nejdostupnější jablečný telefon. Základní 64 GB verze stojí oficiálně 429 dolarů a u nás pak přijde na 12.490 Kč. To ale v dnešní době rozhodně nestačí a raději tak určitě zájemci sáhnou po 128 GB verzi za 13.990 Kč nebo 256 GB verzi za 16.990. Tři tisíce rozdílu za extra 128 GB paměti ? Vítejte v jablečném vesmíru.