Zelené náboženství se nám v posledních letech solidně rozmohlo a kdo doma nevyrábí elektřinu pomocí ebonitové tyče a liščího ocasu, tak prostě nejde s dobou. S tou ale samozřejmě jdou i velké firmy a korporace, které také velmi úspěšně zelenají. Tedy minimálně na papíře, protože papír přece snese všechno. Nu a nejlepší je pak šance využít křížové výpravy proti CO2 a zdravému rozumu pro vlastní obohacení. Jako první to pochopili v jablečném impériu, když odstranili nabíječky z balení telefonů a chlubili se úsporou životního prostředí.

Ta je samozřejmě iluzorní a po domyšlení celé situace v podstatě záporná. Absence nabíječek totiž povede k nutnosti kupovat je samostatně, což obnáší další balení produktu a další plýtvání. Nemluvě o současném odporu Applu vůči snaze sjednotit nabíjecí konektory napříč spektrem. Pokud tedy hrdě nenosíte tričko “Zabij bobra, zachraň strom”, tak je vám asi čistě komerční záměr těchto kroků zřejmý. A protože konkurence ráda jablečné kroky kopíruje, tak po podobném řešení sáhli třeba i Xiaomi, nebo Samsung. Tedy ironicky firmy, které si původně z tohoto kroku utahovali ve vlastních reklamních spotech.

nabíječky

Nabíječky do každé rodiny… Nebo radši ne

Poslední generace vlajkových Samsungů Galaxy S22 tak opět nedisponuje nabíječkou v balení a zákazníkům zůstaly jen oči pro pláš. Ale nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Navzdory původním předpokladům totiž absence nabíječek nebude limitována jen na high-end telefony firmy. Podle zpráv samotných evropských prodejců už záhy ani Samsungy nižší a střední třídy nebudou mít nabíječku v balení. Obětí se prý stanou už modely jako Galaxy A13 nebo Galaxy A23.

A levné telefony jsou touto strategií poškozeny dokonce ještě více, než jejich dražší sourozenci. Chybějící nabíječka totiž samozřejmě neznamená nižší cenu telefonu samotného. A poměrově pak zákazník musí vypláznout extra peníze s ještě otravnější logikou. Tento trend je bohužel zcela destruktivní, neekologický a určitě nechutně výnosný. Takže se nedá čekat návrat velkých značek ke zdravému rozumu. Ba právě naopak.