Čipset Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu se měl podle původních předpokladů stát jednoznačným králem high-endu pro letošní rok na platformě Android. Realita je ale poněkud jiná, protože se tento křemíkový zázrak potýká s celou škálou problémů. Ať už hovoříme o nadměrném zahřívání, podprůměrné výtěžnosti v produkci Samsungu a ve finále možná i o ne zcela přesvědčivém výkonu. Samozřejmě se stále jedná o extrémně výkonný čipset, ale asi se čekalo trochu více. Dalším políčkem do tváře jsou i čerstvě zveřejněné první benchmarky chystaného Mediateku Dimensity 8100.

Legendární čínský leakster Digital Chat Station totiž dnes poslal do světa srovnání Dimensity 8100, Snapdragonu 8 Gen 1 a Snapdragonu 888 v benchmarku Geekbench 5. A novinka od Mediateku má nad oběma kusy konkurence velmi solidní náskok v multi-core testu. Jednojádrové výsledky jdou samozřejmě za dvojičkou od Qualcommu, především díky super výkonnému jádru Cortex-X1. Ale to je jen chabá útěcha, protože Dimensity 8100 není projektováno jako konkurence pro high-end společnost. Tento čipset je situován na vyšší střední třídu. Takže podobná čísla si Qualcomm rozhodně nedá za rámeček.

This slideshow requires JavaScript.

Samozřejmě jde stále pouze o benchmarky, navíc testovacího kusu. Telefon pod označením RMX3562 je totiž s největší pravděpodobností ještě nevydané Realme GT Neo3. Stejně tak je ve hvězdách grafický výkon, kde poslední Snapdragon přece jen vydřel vítězství i nad výkonnějším Dimensity 9000. I když rozdíl už zdaleka asi nebyl takový, jak mnozí očekávali. Každopádně je rodina Dimensity 8000 založena na starší 5 nm litografii a nikdo tak nečekal podobné impozantní výsledky. Budeme také velmi zvědavi, jak s čísly Snapdragonu 8 Gen 1 zamává přechod výroby od Samsungu k TSMC. Protože tam bychom mohli vidět ještě stále slušnou změnu k lepšímu ve všech směrech.