Kauza umělého omezování výkonu špičkových Samsungů řady Galaxy S má své další pokračování. Včera jsme se od korejské firmy dočkali přiznání, že se tak opravdu děje a samozřejmě obratem přislíbili nápravu. Dnes ale na celou situaci zareagovali i tvůrci jednoho z nejpopulárnějších benchmarkových nástrojů – Geekbench. A jejich tah je poměrně radikální a drastický, protože z výsledků benchmarků kompletně vyřadili poslední čtyři generace vlajkových sérii Galaxy S. Drastické, ale ve světle zjištění celé kauzy asi logické, protože se ovlivněným benchmarkům zkrátka nedá věřit.

Podle vyjádření zástupců Geekbench na Twitteru je opravdu umělé ovlivňování výkonu telefonu prokázaným faktem. A děje se tak na základě identifikátoru dané aplikace a ne vzhledem k její spotřebě, či chování. Samsung pak své násilné a výběrové ovlivňování výkonu telefonu zabalil do vznešeněji znějícího termínu “optimalizace”. Služba GOS (tedy Game Optimizing Service) totiž určitě zní lépe, než reálné přiznání pravdy a název ve smyslu “Omezení výkonu pro aplikace co nejsou benchmarky”. Právě benchmarky totiž byly z daných “optimalizací” cíleně vyloučeny, ale by se vše nepromítlo negativně v recenzích či testech.

Takže ve zkratce zavádějící obchodní praktika, nebo v méně korektních termínech podvod. Ani bych se příliš nedivil, kdyby v rámci kontroly situace v Samsungu padaly hlavy některých obětních beránků. Stažení výsledků se opravdu týká kompletních řad Galaxy S22, S21, S20 a S10 bez výjimky. S největší pravděpodobností tak Samsung praktikoval své manipulace potají už drahně let a na vše se přišlo až teď. Teoreticky totiž v minulosti nebylo nutné limitovat výkon příliš, ale ne zrovna dobré spotřební a teplotní vlastnosti Snapdragonu 8 Gen 1 u poslední generace byly fatální.