Konečně jsme se dočkali představení další opravdové letošní nekompromisní vlajkové lodi. Dnes uvedené OPPO Find X5 Pro opravdu na výbavě nešetří, ale nechá si za ni i pořádně zaplatit. Představovačka novinky byla globální událostí a telefon by tak měl být už záhy (konkrétně 14. března) dostupný i na evropských trzích. Sice dorazí pouze v jediné variantě a s výrazně vyšší cenovkou než v Číně, ale to je samozřejmě realita dnešních dní. A byla by škoda mu nevěnovat pozornost, protože si ji naprosto jednoznačně zaslouží.

Ohledně výbavy můžeme začít s displejem, který je opravdu špičkový. Jedná se o 6.7-palcový LTPO AMOLED s rozlišením 3216 x 1440 pixelů, 10-bitovými barvami a adaptabilní 120 Hz obnovovací frekvencí. Potěší i maximálních 1300 nitů jasu a také 1000 Hz dotyková samplovací frekvence. Zpracování je také vskutku prémiové, přední strana je krytá Gorilla Glass Victus a zadní panel je pak keramické. To se sice odráží na vyšší hmotnosti (218 g), ale má to pozitivní aspekty ohledně chlazení a odolnosti. A jako třešničku na dortu dostaneme i voděodolnou certifikaci IP68.

High-end výbava

Uvnitř pak najdeme procesor Snapdragon 8 Gen 1, doplněný u evropské verze o 12 GB RAM a 256 GB vnitřní paměti. Čínská toho má na výběr více, ale k nám se určitě nedostane. Baterie s kapacitou 5000 mAh určitě něco vydrží a parádní bude i 80W SuperVOOOC rychlo-nabíjení. K tomu si pak ještě můžeme připočíst 50W AirVOOC bezdrátové nabíjení. A tvůrci se chlubí i speciálním režimem proti opotřebování baterie a slibují až 1600 cykllů před poklesem kapacity o 20 %. Systémem jen pak ColorOS 12.1 založený na Androidu 12 a zmínit musíme i funkci Multi-Screen Connect pro plynulé přepínání mezi obrazovkou telefonu a PC. Případně stereo reproduktory s Dolby Atmos a 360° chytré antény telefonu.

Ale hlavní chloubou je samozřejmě foto-vybavení. OPPO Find X5 Pro poprvé posílá do akce vlastní čip MariSilicon X pro zpracování fotoagrafií a redukci šumu. Pomoci má také nová kalibrace barev od Hasselblad a poprvé je použit barevný senzor se 13 kanály. Nová pětiosá technologie optické stabilizace má také revoluční prvky. Jinak dostaneme 50 Mpx hlavní senzor Sony IMX766, doplněný o druhý podobný ultra-wide a 13 Mpx telefoto s 2x optickým (52mm) a 5x hybridním zoomem. Selfie kamerka je pak upravení 32 Mpx Sony IMX709 s RGBW sub-pixely, 80° záběrem a 90° skupinovým selfie záběrem.

Cena a dostupnost

Na trh půjde telefon telefon v Evropě v černé a bílé barvě s cenovkou 1299 euro za 12GB+256 GB variantu. Odpovídající čínská verze vyjde v přepočtu na 995 dolarů, takže opět platíme pořádnou porci navíc. OPPO Find X5 Pro je ale parádní, i když se třeba u fotoaparátů zachovalo lehce macešsky k možnostem zoomu. Ale jinak tenhle kousek nemá slabinu. Ještě aby, za ty peníze…