Hodnocení recenzenta

Pokud nemáte od telefonu žádná velká očekávání z pohledu výkonu a kvality fotek, ale naopak dáváte přednost slušné výdrži, může se vám Realme 9i zalíbit.

7
x/10

Únor každého roku je období, kdy se začínají objevovat nové modely telefonů pro nadcházející rok. Např. Redmi už ohlásilo řadu 11, Samsung již představil top modely S22 a další výrobci svoje novinky představí nejpozději při nadcházejícím MWC. U Realme můžeme počítat s řadou 9, která bude určitě obsahovat hned několik modelů, stejně jako loni. První vlaštovkou, která již míří na trh je Realme 9i. Jedná se o základní model celé řady, který cílí na mladé a nepříliš náročné uživatele. Co všechno jim telefon nabídne, vám prozradí následující řádky recenze Realme 9i.

BALENÍ

Krabička, ve které telefon dorazil, nepřekvapí svoji sytě žlutou barvou, typickou pro značku Realme, ani svým obsahem, a to v dobrém slova smyslu. Balení působí hodnotně a nechybí v něm nic podstatného, včetně nabíječky s rychlým nabíjením, USB kabelu, silikonového obalu a nezbytné dokumentace či trnu pro šuplík SIM karet. Silikonový obal kombinuje čirá hladká záda a matné mléčné boky. Je to sice praktické, ale oku to příliš nelahodí. Na praktickou stránku hrají i vyvýšené rohy, které chrání displej před poškrábáním při položení telefonu vzhůru nohama.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Hned při prvním uchopení telefonu poznáte, že máte v rukou zařízení, které patří do levnějšího cenového spektra, a to kvůli plastovému tělu. K jeho zpracování však nelze mít sebemenší výtku. Tělo kombinuje matný rám a polomatná záda, která zaujmou pravidelným proužkováním s mírným barevným přechodovým efektem. Bohužel i přesto, že záda nejsou lesklá, velmi brzy se upatlají. Z roviny zad jen mírně vystupuje modul hlavní kamery se třemi snímači a LED bleskem.

Na pravý bok umístil výrobce aktivační tlačítko s čtečkou otisků prstů, na jejíž spolehlivost a rychlost se můžete naprosto spolehnout. Levý bok patří dvěma tlačítkům pro regulaci hlasitosti a šuplíku pro dvě nanoSIM a microSD kartu. Spodní hrana telefonu je osazena USB-C konektorem, výstupem na sluchátka a hlasitým reproduktorem. Jemu sekunduje sluchátkový reproduktor a dohromady tak zajistí stereo reprodukci s nadmíru dobrým zvukem, kterému nechybí ani hlubší tóny a neztrácí na kvalitě ani při plné hlasitosti.

Čelo patří 6,6″ displeji s průměrně tlustými rámečky a nepřehlédnutelnou bradou na jeho spodní straně. Tato kombinace se podepsala na výšce 164,4 mm a šířce 75,7 mm. Tloušťka činí slušných 8,4 mm. Díky zaobleným bokům se telefon dobře drží a hmotnost 190 gramů není přehnaně velká.

DISPLEJ

O velikosti displeje s úhlopříčkou 6,6″ jsem se už zmínil výše. Jedná se o IPS panel s Full HD+ rozlišením a maximální frekvencí 90 Hz. Její minimální hodnota je 30 Hz. Výrobce použil slušný IPS panel, který telefonu ostudu určitě neudělá. Maximální jas činí 450 nitů, což je hodnota, která zajišťuje slušnou čitelnost i za jasného dne, zázraky ale nečekejte. Minimální hodnota je naopak dostatečně nízká pro noční čtení či hraní. K automatické regulaci jasu nelze mít žádné výhrady. Výrobce nezapomněl ani na probuzení displeje poklepáním.

V nastavení displeje můžete vybrat, zda necháte přepínání frekvence na automatice nebo ji zafixujete na 60 Hz či 90 Hz. K barevnému podání nemohu mít výraznějších výtek. Sytost barev nikterak neohromí, ale zase nepůsobí přesaturovaně. Rozhodně ale nechejte aktivní volbu “živé barvy”, bez ní jsou barvy výrazně bledé. Upravit můžete i teplotu barev ve třech přednastavených úrovních. K dispozici je také možnost tří typů tmavého režimu, kdy se černé pozadí změní na šedé.

HARDWARE A VÝKON

Pokud bych měl Realme 9i srovnávat s loňským Realme 8i, což by měl být dle označení jeho předchůdce, pak u hardwarové výbavy minimálně pozvednu obočí. Automaticky počítám s tím, že každý nový model bude výkonnější než jeho předchůdce. Jenže u Realme 9i to ani zdaleka neplatí. Srdcem telefonu je sice zcela nový osmijádrový procesor Snapdragon 680 vyráběný 6nm výrobním procesem, ten ale celkovým výkonem za procesorem MediaTek Helio G96 výrazně zaostává. Nejvíce je to patrné u grafického výkonu a výrazně tomu nepomůže ani aktivace vyššího výkonu pomocí aplikace Herní prostor. Neznamená to však, že byste si nemohli na telefonu zahrát, jen ty náročné hry nebudou úplně plynulé a s nejvyššími detaily.

Příliš nepotěší ani menší kapacita operační paměti jen 4 GB, zatímco Realme 8i nabídl o 2 GB navíc. Jiná paměťová verze na našem trhu oficiálně ani k dispozici nebude. Menší kapacitu RAM můžete alespoň částečně vynahradit tzv. virtuální RAM, která přidá další až 3 GB. Při nákupu si tak musíte jen rozmyslet, zda si vystačíte s 64 GB úložištěm nebo si připlatíte za dvojnásobek. Typ úložiště je UFS 2.2, a nabízí tak slušné výkonností parametry, které tradičně nevyužijete při kopírování dat z počítače či externího úložiště, jelikož je použito rozhraní USB 2.0.

Konektivita telefonu se drží současného standardu, nechybí tedy VoLTE, dvoupásmová Wi-Fi, NFC a Bluetooth 5.0. Podpora 5G není v nižší střední třídě zatím ještě standardem. Lokalizační technologie zastupuje GPS, Glonass, BDS a Galileo. Fix byl bleskový a ani s přesností nemá čipset žádné velké problémy. Pro poslech hudby přes Bluetooth sluchátka určitě oceníte širokou podporu kodeků, mezi kterými nechybí AAC, aptX, aptX HD či LDAC.

SYSTÉM

V propagačních materiálech se dočtete, že telefon je prodáván se systémem Realme UI 2.0 postaveném nad Androidem 11. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem po prvním zapnutí telefonu v nastavení objevil informaci o nainstalování Androidu 10, 8 GB RAM a procesoru Snapdragon 670. Nic z toho neodpovídalo oficiálním specifikacím. Naštěstí během dvou dní se ohlásila rozsáhlá aktualizace, která vše uvedla na pravou míru.

Systém je s hardwarem velmi dobře sladěn, takže procházení systému, spouštění aplikací a jejich přepínání je příjemně svižné. Samozřejmě to bude platit do doby, než spustíte více náročných aplikací/her, pak už si chvilku počkáte. Pokud už jste měli s telefony Realme co dočinění, budete v systému jako doma. Od čistého Androidu se svým způsobem ovládání výrazně neliší, přesto nabízí poměrně bohaté možnosti personalizace čítající změnu barev, písma, rozložení, ikon atd. Líbit se vám bude absence reklam v systému i minimum předinstalovaných aplikací, které navíc lze beztrestně odinstalovat. Systému nescházejí gesta, včetně gest na vypnuté obrazovce, aktivovat můžete boční panel s vlastními zástupci i plánované zapnutí/vypnutí telefonu.

BATERIE A VÝDRŽ

Tam, kde telefon ztrácí na hrubém výkonu, dohání to svojí výdrží. Kombinace úsporného procesoru s 5 000mAh baterií zajistí pohodlné dva dny používání, a pokud neholdujete ani jednoduchým hrám, nebude pro vás problém vydržet bez nabíječky i tři dny. Standardní vlastností Realme UI je absence detailních informací o spotřebě energie. Vzhledem k výdrži vás to ale trápit nemusí. Moderní čipset se podepsal také na velmi nízké spotřebě při nečinnosti, např. za noc v režimu letadlo ubylo 1-2 % kapacity. Dlouhé výdrži nahrávají i široké možnosti nastavení úsporných funkcí. Pokud byste se přeci jen dostali do úzkých, můžete aktivovat úsporný nebo i super úsporný režim. Omezí se tím sice některé funkce a výkon, na oplátku však získáte potřebné hodiny provozu navíc.

Vedle dobré výdrže potěší i rychlé nabíjení, které zajišťuje 33 W dodávaná nabíječka. S ní není problém zcela vybitý telefon nabít za cca 70 minut. Hodinu času potřebuje telefon pokud se zbývající kapacita pohybuje lehce pod 20 %.

FOTOAPARÁT

U fotoaparátu se mezigeneračně žádné velké, resp. žádné změny neodehrály. Stále je tu 50MPx hlavní snímač se světelností f/1.8 doplněný o nepoužitelné 2MPx makro a snímač pro lepší podání hloubky ostrosti. Dynamický rozsah snímače je hodně slabý, což se samozřejmě podepisuje na kvalitě pořízených fotek, které jsou jen průměrné. Při focení si dejte pozor na scény s jasnou oblohou, kdy často dochází k přepálení světlých míst. HDR režim sice trochu pomůže, ale zázraky nečekejte. K dispozici je i digitální zoom, který udělá výřez z plného 50Mpx snímku. V tomto plném rozlišení můžete fotit i manuálně a následně si výřez provést sami. Noční snímky výrazně postrádají ostrost a příliš nepomůže ani noční režim. Do galerie přikládám tradičně výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Přední kamera podává výsledky hodné sociálních sítí, což je dostatečné a víc ani nikdo neočekává. Video můžete natáčet nejvýše ve Full HD rozlišení při 30 sn./s. Jakákoliv stabilizace chybí, takže si ji budete muset vyřešit jiným způsobem. O kvalitě videa lze říci totéž, co o fotkách, tedy šeď průměru a vhodné jen pro nouzové potřeby. Vzhledem k nepřízni počasí jsem byl nucen testovací video pořídit výjimečně ve vnitřních prostorách.

ZÁVĚR

Realme 9i je základní model letošní řady a je to na něm znát. Výkonu na rozdávání nemá a fotodokumentace taktéž není jeho silnou stránkou. Ty hledejte jinde. Předně ve velmi dobré výdrži, rychlém nabíjení, 90 Hz displeji či překvapivě dobře hrajících stereo reproduktorech. Nenároční uživatelé, kterým stačí telefon využít k běžným činnostem v podobě procházení webu, hraní jednoduchých her, on-line komunikace a občasnému pořízení fotky budou určitě spokojeni.

Telefon vstoupil do prodeje ve dvou variantách lišících se velikostí úložiště, verze s 64 GB paměti pořídíte za 5 499 Kč,, za 128 GB úložiště si 500 Kč připlatíte. Za zapůjčení telefonu děkujeme oficiálnímu českému zastoupení značky Realme.