Popularita mini PC v nadcházejících letech určitě ještě poroste, protože se k výhodám ohledně skladnosti přidají výrazněji i energetické benefity. Přece jen klasické desktop PC, ideálně s výkonnou grafikou, má spotřebu malého průmyslového závodu a s cenou elektřiny šplhající do nebes jde o drahý špás. Zejména pokud výkon využíváte zejména na méně náročné úkoly, jako je surfování, či základní multimediální operace. Pak se vám určitě bude zamlouvat i nový model model od Xiaomi, pojmenovaný Nigmei Mini Computer aneb ‘CR80’.

Jedná se navíc o opravdu titěrný a lehoučký kousek s rozměry 12 x 12 x 2.5 cm a váhou pouhých 250 g. Tedy v zásadě něco jako moderní velký mobilní telefon. Přenositelnost tak bude opravdu na úrovni. Výkon samozřejmě nebude trhat asfalt, ale pro nenáročného uživatele by to mělo zcela dostačovat. Procesor Intel N5105 je čtyřjádrový s frekvencí až 2.9 GHz, přičemž spotřeba kompletního mini PC je jen 10W. V ceně dostanete i 6 GB či 8 GB DDR4 RAM a 128 GB nebo 256 GB SSD disk. Ten pak půjde upgradovat až na 512 GB kapacitu.

Konektivitu zajišťuje i dual-band Wi-Fi karta Intel AC7265 a k mání je i Bluetooth modul. Xiaomi slibují pro své mini PC i možnost připojení k TV či monitoru, takže se nabízí HDMI port, i když na obrázcích vidíme jen starý dobrý analogový VGA konektor. Tak třeba na druhé straně zařízení. Velmi lidově ale vypadají čínské ceny, protože 6GB+128GB verze se bude v přepočtu prodávat jen za 172 dolarů. Případně pak o fous vybavenější 8GB+256GB varianta za 204 dolarů. O globální dostupnosti zatím nejsou informace, ale určitě by se fandové po světě nezlobili.