První podrobnosti se objevily již v prosinci, ale nyní se Android 13 začíná stávat skutečností. Google totiž právě vydal první vývojářský náhled nové verze svého operačního systému. Takže majitelé Pixelů 4, Pixelů 4 XL, Pixelů 4a, Pixelů 5, Pixelů 5a, Pixelů 6 a Pixelů 6 Pro, kteří chtějí ochutnat Tiramisu (to je kódové označení této verze), tak mohou učinit prostřednictvím tohoto odkazu. Je třeba ale brát ohled na to, že samozřejmě půjde stále o neúplnou a nestabilní zkušenost.

NOVÉ FUNKCE SYSTÉMU ANDROID 13

Z nových funkcí, kterých se dočkáme ve finální verzi, jsou prozatím k dispozici pouze drobky. Ne náhodou hovoříme o developer preview, což je build systému určený k tomu, aby vývojáři mohli začít na Androidu 13 testovat své programy.

Nicméně z toho, co dnes můžeme vidět, má Google v úmyslu dále rozšířit přístup přijatý v Androidu 12 s Material You. V přípravě je možnost rozšíření palety adaptivních barev. A to nejen na ikony systémových aplikací, ale na ikony všech aplikací, čímž se vytvoří mnohem soudržnější a jednotnější vizuální zážitek, který bude zahrnovat také vylepšené animace a efekty.

Android 13

V tomto prvním vývojářském náhledu systému Android 13 je možné si všimnout výběru pro nepublikované fotografie a videa. Ten umožňuje sdílet přístup pouze ke konkrétnímu obsahu aplikace a nikoli k celé galerii multimediálních souborů v zařízení. Pro aktivaci této funkce je ale třeba, aby vývojáři použili rozhraní Photo Picker API pro výběr fotografií.

Ještě k tématu soukromí: další nová funkce se týká vyhledávání blízkých zařízení Wi-Fi. Pro aplikace, které potřebují vyhledat Wi-Fi zařízení v okolí, již nebude nutné, aby získaly přístup také k GPS údajům týkajícím se polohy. A k dispozici je také možnost jednoduššího nastavení jiného než výchozího jazyka pro jednotlivé aplikace.

PRVNÍ BETA VERZE DORAZÍ V DUBNU

Android 13

Společnost Google se rovněž podělila o časový harmonogram, který povede k vydání stabilní verze systému Google Android 13. První beta verze je v plánu v dubnu 2022. Stabilní verze Android 13 se čeká v období mezi červnem a červencem 2022. Stále však není přesně určen termín finálního vydání.