Generální ředitel společnosti Intel Pat Gelsinger uvedl, že společnost očekává, že dodávky čipů zůstanou omezené nejméně do konce roku 2023. Dále však předpovídá, že se situace v zásobování zlepší v letech 2025-2030. Domnívá se, že v této době se produkce společnosti Intel a dalších výrobců zvýší, aby uspokojila rostoucí poptávku a změnu technologií.

“Jakmile vstoupíme do druhé poloviny tohoto desetiletí, očekává se, že se počet ročně vyrobených kusů zdvojnásobí a bude dále růst,” uvedl Gelsinger. “S tím, jak se auta stávají chytřejšími, musí se odvětví výroby odklonit od starších technologií. Přejdeme na modernější technologie a vyřešíme problémy dodavatelského řetězce rozšiřováním kapacit.”

Intel CEO

INTEL CHYSTÁ INVESTICE

Společnost Intel minulý měsíc oznámila, že investuje 20 miliard dolarů do výstavby dvou továren na výrobu čipů v Ohiu ve Spojených státech. Podle očekávání společnosti by tyto továrny měly zahájit provoz v roce 2025. Za účelem zvýšení výroby čipů v USA americká vláda lobbuje v Kongresu, aby schválil dotace ve výši 52 miliard dolarů. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová v pátek uvedla, že Sněmovna reprezentantů brzy předloží návrh zákona o hospodářské soutěži. Ten má podpořit investice do výroby a dodávek polovodičů. Americká vláda také vyjádřila obavy z rychlého rozvoje Číny v oblasti čipů. Americký ministr obchodu Raimondo navíc tvrdí, že polovodičový průmysl je příliš závislý na druhé polovině zeměkoule. Tím má samozřejmě na mysli východní Asii.

Generální ředitel společnosti Intel také tvrdí, že i když se nedočkají finanční podpory ze strany americké vlády, Intel si stejně vybere Ohio. Nedostatek vládní podpory by však znamenal, že jeho postup nebude tak rychlý. Gelsinger také doufá, že v příštích měsících oznámí i evropskou výrobní základnu Intelu. Dosažení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou v oblasti čipů ale potrvá několik let.

Intel

NEDOSTATEK WI-FI ČIPŮ V DOHLEDNÉ DOBĚ SKONČÍ

Podle Digitimes se napjatá situace v oblasti nabídky Wi-Fi čipů výrazně nezmírní ani v roce 2022. Důvodem je skutečnost, že poptávka nadále převyšuje nabídku. Přestože dodavatelé usilují o větší kapacitu u výrobních partnerů, dodací lhůty jsou stále velmi nedostatečné.

Společnost MediaTek poukázala na to, že poptávka po čipech pro Wi-Fi 6/6E v letošním roce výrazně vzroste díky rychlé integraci těchto čipových sad do řady chytrých koncových zařízení, včetně notebooků a kancelářských zařízení. Společnost Realtek poukázala na to, že do konce roku 2022 se míra rozšíření samotné Wi-Fi 6/6E vyšplhá na více než 50 %. Nabídka jejích čipů zůstane tak i nadále omezená.

Zpráva citovala výše uvedené zdroje, které si všimly, že čipy jádra Wi-Fi 6/6E jsou většinou vyráběny 28nm procesem. Jedná se o zdaleka nejčastější výrobní proces, ale nabídka je velmi omezená. Očekává se, že nedostatek čipů jádra Wi-Fi se nezlepší, dokud se nedočkáme v roce 2023 uvedení do provozu dalších nových výrobních 28nm kapacity.