Globální představení nové vlajkové řady modelů od Xiaomi už je na spadnutí a snad se jí během února dočkáme. Mělo by opět jít o trojici modelů, ale nejvyšší Ultra variantu prozatím nahradí odlehčené Xiaomi 12X. A s pravděpodobným přesunem právě Ultra verze do designové řady MIX je evolučním vrcholem momentálně model Xiaomi 12 Pro. Ten by podle dostupných informací měl letos dostat i speciální verzi s vylepšeným procesorem. Pravděpodobně až výhledově, ale i tak je zajímavé, z jakých důvodů se k tomuto upgradu přistupuje.

Qualcomm obvykle každoročně vydává dvě varianty svých high-end čipů, když zhruba někdy v pololetí následuje Plus mutace toho původního. Ta je obvykle jen lehce přetaktovanou variantou a žádné extra rozdíly mezi nimi nenajdeme. Letos by tomu ale mohlo být výrazně jinak a druhý letošní čip možná dorazí už velmi záhy. Nepůjde totiž o přetaktovanou verzi, ale změní se výrobce samotného čipu. Papírově totiž možná 4 nm výrobní procesy Samsungu a TSMC vypadají podobně, ale opak je pravdou. Aktuální dávka má procesory právě z produkce Samsungu a v Xiaomi evidentně nejsou zrovna spokojeni.

Výrobní linky taiwanského TSMC totiž zvládají vyrábět čipy s mnohem lepšími parametry co se týče spotřeby a zahřívání. Tedy právě kritické oblasti, kde Snapdragon 8 Gen 1 obecně kulhá na obě nohy. Qualcomm se tak snaží nasmlouvat extra kapacity pro výrobu nových čipů právě u TSMC a první firmy si je už také začínají zamlouvat. Kromě Xiaomi 12 Pro by tento čipset mělo dostat třeba i chystané herní Lenovo Halo a určitě se vynoří další. Lepší spotřeba a zahřívání se totiž blahodárně projeví i na výkonu a nebude tak pro letošní “Plus” nutné ani zvyšovat takty.