Procesory společnosti MediaTek ještě před několika lety mnozí považovali tak trochu za outsidery. A není tajemstvím, že taková tvrzení byla svým způsobem opodstatněná. Ovšem jen do chvíle, kdy se na scéně objevila produktová řada Dimensity, která výrazně přispěla k rychlému návratu procesorů MediaTek na výsluní zájmu výrobců chytrých telefonů. A dnes už můžeme říci, že jejich kvalitu a výkon zpochybňuje jen málo kdo. Navíc čipsety MediaTek jsou cenově výhodnější než procesory Qualcomm. Ale výrazný převrat způsobilo až uvedení vpravdě první skutečné vlajkové lodi, čipsetu Dimensity 9000.

Procesor Dimensity 9000 MediaTek představil zhruba v polovině loňského listopadu/decembra. Už první papírový souhrn parametrů naznačoval, že jde o velmi solidní prémiový procesor. Následně, po uvedení vlajkového čipsetu Snapdragon 8 Gen1 společnosti Qualcomm, tipaři uváděli, že jsou oba procesory na srovnatelné úrovni. Samozřejmě názory tipařů jsou jedna věc a benchmarkové testy věc druhá.

Nyní, na Twitteru, sdílí známý tipař Ice Universe srovnání výkonů procesorů předních výrobců v Geekbench 5. Srovnávacími testy prošly čipsety Snapdragon 888, Snapdragon 8 Gen1, Exynos 2200, Dimensity 9000 a A15. Ze screenu je zřetelné, že Snapdragon 8 Gen1 porazil pouze svého předchůdce a Exynos 2200 společnosti Samsung. Poměrně drtivou porážku jim uštědřil nejen Dimensity 9000, ale i procesor A15 společnosti Apple. Resumé je tedy jasné. Pokud se podíváme na procesory pro telefony s Androidem, je čipset společnosti MediaTek jednoznačně nejlepší, i když ve srovnání s procesorem společnosti Apple mírně zaostává. Ale stále se pohybujeme v poměrech benchmarkových testů, reálné výkony procesorů ukáže až běžná praxe.