Po odkladech a tahanicích s představením nového vlajkového čipsetu Samsungu jsme se konečně modelu Exynos 2200 dočkali před pár dny. Samsung tak konečně dorovnal své hlavní rivaly se 4 nm čipsetem, i když možná ho možná vtipně pošle na trh ještě před Dimensity 9000 od Mediateku. Exynos by měl oficiálně debutovat s řadou Galaxy S22, která se představí veřejnosti už 9.února. Na papíře vypadal nový čipset nejprve velmi dobře, protože vůbec poprvé měli grafický čip projektovat experti z AMD. Slíbena byla třeba i velmi pokročilá technologie ray tracingu, takže se určitě bylo na co těšit.

Už před vydáním ale kolovaly nepříliš pozitivní zvěsti o problémech s vývojem a produkcí čipsetu, což pak ještě znásobily již zmíněné odklady představení. Jedním z nejhlasitějších kritických hlasů pak byl velmi známý čínský tipster Ice Universe. Ten Exynos zcela ztrhal už před představením a ve své křížové výpravě pokračoval i dnes. Zveřejnil totiž první testy procesoru v Geekbench 5 v porovnáním s celou škálou konkurence. A nutno říci, že výsledek není zrovna vábný. Exynos 2200 se totiž jako v single-core, tak multi-core výsledcích nedotáhl dokonce ani na Snapdragon 888 minulé generace.

Na druhou stranu je ale nutné říct, že neznáme přesné pozadí testů. Třeba nový Snapdragon 8 Gen 1 vypadá také velmi špatně s jen marginálním náskokem na svého předchůdce. Může jít o důsledek omezení výkonu kvůli přehřívání, ale v rámci objektivity bychom asi měli počkat na nějaké finální soudy. Každopádně ale velmi slušně vypadá výsledek Dimensity 9000 a v syntetickém testu je jako vždy Apple A15 zcela mimo soutěž v hrubém výkonu.

Na Tomshardware pak také poprvé proklepli grafickým testem v Geekbench i samotnou grafiku Exynosu 2200. A AMD Xclipse 920 s architekturou RDNA 2 si nevedla vůbec špatně. Dosáhla zhruba dvojnásobného výkonu než grafika Snapdragonu 888, ale raději bychom asi viděli porovnání s aktuálními generačními souputníky. Nu a Apple A15 ukázal záda konkurenci i v tomto grafickém testu. Exynos 2200 zatím vypadá pořádně nabitý kontroverzemi, takže jsme zvědavi na reálné testy prvních oficiálních telefonů.