Po odkladech a tahanicích s představením nového vlajkového čipsetu Samsungu jsme se konečně modelu Exynos 2200 dočkali před pár dny. Samsung tak konečně dorovnal své hlavní rivaly se 4 nm čipsetem, i když možná ho možná vtipně pošle na trh ještě před Dimensity 9000 od Mediateku. Exynos by měl oficiálně debutovat s řadou Galaxy S22, která se představí veřejnosti už 9.února. Na papíře vypadal nový čipset nejprve velmi dobře, protože vůbec poprvé měli grafický čip projektovat experti z AMD. Slíbena byla třeba i velmi pokročilá technologie ray tracingu, takže se určitě bylo na co těšit.

Už před vydáním ale kolovaly nepříliš pozitivní zvěsti o problémech s vývojem a produkcí čipsetu, což pak ještě znásobily již zmíněné odklady představení. Jedním z nejhlasitějších kritických hlasů pak byl velmi známý čínský tipster Ice Universe. Ten Exynos zcela ztrhal už před představením a ve své křížové výpravě pokračoval i dnes. Zveřejnil totiž první testy procesoru v Geekbench 5 v porovnáním s celou škálou konkurence. A nutno říci, že výsledek není zrovna vábný. Exynos 2200 se totiž jako v single-core, tak multi-core výsledcích nedotáhl dokonce ani na Snapdragon 888 minulé generace.

Na druhou stranu je ale nutné říct, že neznáme přesné pozadí testů. Třeba nový Snapdragon 8 Gen 1 vypadá také velmi špatně s jen marginálním náskokem na svého předchůdce. Může jít o důsledek omezení výkonu kvůli přehřívání, ale v rámci objektivity bychom asi měli počkat na nějaké finální soudy. Každopádně ale velmi slušně vypadá výsledek Dimensity 9000 a v syntetickém testu je jako vždy Apple A15 zcela mimo soutěž v hrubém výkonu.

Na Tomshardware pak také poprvé proklepli grafickým testem v Geekbench i samotnou grafiku Exynosu 2200. A AMD Xclipse 920 s architekturou RDNA 2 si nevedla vůbec špatně. Dosáhla zhruba dvojnásobného výkonu než grafika Snapdragonu 888, ale raději bychom asi viděli porovnání s aktuálními generačními souputníky. Nu a Apple A15 ukázal záda konkurenci i v tomto grafickém testu. Exynos 2200 zatím vypadá pořádně nabitý kontroverzemi, takže jsme zvědavi na reálné testy prvních oficiálních telefonů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.