Kvalita mobilních fotoaparátů se za posledních pár let zvedla opravdu exponenciálně a i střední třída tak dnes produkuje výborné snímky. Tedy za dobrých světelných podmínek, protože kvalitní focení ve tmě je stále výsadou až těch nejdražších telefonů. Hlavní senzor má dnes ale opravdu na úrovni kdejaký mobil a tak se high-end kusy odlišují zejména doprovodných ansámblem doplňkových senzorů. Ta opravdová špička pak má kromě ultra-wide senzorů i telefoto čočku, ideálně periskopickou. Ale zdaleka ne všechny vlajkové modely poslední doby ji mají.

Třeba takové stálice jako OnePlus 9, iPhone 13 nebo Google Pixel 6 si raději telefoto čočku odpustily. Co tedy stojí za absencí těchto senzorů u podobných kvalitních (a drahých) telefonů. Na tuto otázku dnes na sociální síti Weibo odpověděl šéf ZTE. Ten zároveň právě lamentoval nad nedostatkem moderních vlajkových telefonů s 3x, případně 5x zoomem. Důvod je ale samozřejmě poměrně jednoduchý a veskrze očekávaný. Telefoto a periskopické senzory jsou jednoduše opravdu drahé a cena modelu s OIS obvykle převyšuje i cenu hlavního senzoru samotného. Výrobci si tak jeho použití raději dvakrát rozmyslí.

V poslední době se také zdálo, že se výrobci umoudřili a upustili od dostihů ohledně maximálního rozlišení. Od 128 Mpx senzorů se totiž high-end modely raději poctivě vrátily ke kompaktním 50 Mpx variantám. Podle slavného čínského”leakstera” Digital Chat Station ale za tímto posunem není snaha firem o zdravý rozum. Důvodem je nedostatek komponent a proto je tak dostupnější a levnější si pořídit 50 Mpx senzor. Letos se tak neočekávají žádné extra skoky v kategorii mobilních fotoaparátů, i když asi nějaké ty první 200 Mpx kousky uvidíme.