Řada K telefonů Redmi je už nějaký ten pátek synonymem výborného kousku za dobré peníze. Vše je ještě více zdůrazněno přechodem mateřského Xiaomi primárně k luxusním prémiovým telefonům. Vše odstartovala v roce 2019 řady Redmi K20 s modely K20 a K20 Pro, které se dočkaly i různých přeznačení pro potřeby regionálních trhů. Takže třeba u nás šlo o modely Xiaomi Mi 9T a Mi 9T Pro. Obecně šlo o skvělé telefony, které se prodávaly jako housky na krámě. Bohužel ale v těchto dnech došly do konce své cesty, alespoň co se týká oficiální softwarové podpory.

Oba telefony řady K20 zahájily svoji pouť vybaveny Androidem 9 Pie a nadstavbou MIUI 10. Finální nedávná aktualizace pak přinesla Android 11 a MIUI 12, takže vše vypadá na příkladnou starost o fanoušky. To ale není tak zcela pravda. Tato poslední aktualizace je totiž podle mnoha uživatelů extrémně neodladěná, nestabilní a prošpikovaná poměrně zásadními chybami. Spektrum problémů je opravdu masivní a zahrnuje některé lahůdky, jako je chybějící certifikace Widevine L1 pro indickou ROM. Ale mnoha nedodělky trpí i globální verze firmwaru.

Proto se majitelům těchto telefonů hrubě nelíbí, že Xiaomi už ústy moderátorů na oficiálních fórech potvrdili ukončení softwarové podpory. Poslední aktualizace tak má být opravdu tou finální a neplánuje se žádná další. Což je vzhledem k jejímu tristnímu stavu poměrně smutné. Realisticky uvažující fanoušek totiž samozřejmě chápe cykly softwarové podpory a případné ukončení vývoje pro starší modely. Ale nepochopí to v případě, že se vše ukončí před vyladěním poslední verze do použitelného stavu. Natožpak, když takové Redmi K20 pro stávalo kolem 400 dolarů a nešlo tak zrovna o low-end…