Společnost Samsung před pár dny zrušila svou prezentační akci, na které měla představit svůj zbrusu nový procesor Exynos 2200. Ani tipaři si netroufali odhadovat kdy a zda vůbec korejský výrobce čipset představí. Proto tak trochu jako blesk z čistého nebe dnes působí zpráva, že je procesor na světě. Nezbývá tedy nic jiného, než se podívat na parametry Exynosu 2200. A to už i proto, že se spekuluje, že jej na některých trzích dostanou chystané vlajkové telefony Samsung Galaxy S22.

Nový procesor Exynos 2200 je vyrobený pomocí Samsung 4nm EUV technologie, má osmi jádrový design a používá jádra Armv9. Má také architekturu tří clusterů, kdy v prvním je jedno jádro Cortex-X2. Ve druhém clusteru jsou tři jádra Cortex-A710 a ve třetím čtyři jádra Cortex-A510. Součástí je i GPU Samsung Xclipse 920 založená na architektuře AMD RDNA 2, kterou najdeme i v konzolích PlayStation 5 a Xbox řady X a S. Díky tomu Samsung slibuje „nejlepší mobilní herní zážitek“. GPU nabízí i pokročilé funkce jako je například Ray Tracing, Variable Rate Shading, nebo pokročilý multi-IP Governor (AMIGO) pro zvýšení celkového výkonu.

Nedílnou součástí procesoru Exynos 2200 je i vylepšená podpora AI díky nové integrované jednotce NPU. Lze ji využít s ISP čipem pro kvalitnější foto výstupy. Čip ISP podporuje jeden až 200 MPix senzor a videozáznamy s rozlišením 8K@30fps a 4K@120fps. V procesoru je integrovaný i 5G modem a zabezpečovací prvek iSE s posíleným šifrováním. Samsung potvrdil, že procesor je již v sériové výrobě a proto je pravděpodobné, že první telefony, které jej dostanou budou právě modely z řady Galaxy S22.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.