Taiwanský Mediatek se momentálně vyhřívá na samotné špici výrobců čipsetů, tedy alespoň podle odbytu. S novým Dimensity 9000 se také konečně dostali i do absolutního high-endu a byli vůbec prvními s představením nové generace 4 nm čipsetů. I když představení bylo v podstatě jen virtuální, protože tyto křemíkové zázraky stále ještě nejsou na trhu dostupné výrobcům telefonů. A dočkáme se jich a v průběhu letošního prvního pololetí. To by ale nemělo být od Mediateku jediné želízko v ohni. Chystají pro nás totiž i Dimensity 8000, který má ve vyšší střední třídě pokořit oblíbený Snapdragon 870.

Známý čínský „leakster“ Digital Chat Station tak dnes přinesl i konkrétní informace o prvním modelu telefonu s tímto čipsetem. Ten by se měl na trhu ukázat někdy v průběhu února a cenovka bude nastavena velmi nízko kolem 2000 juanů, tedy zhruba 314 dolarů. Výbava pak vůbec nevypadá zle, jen zatím netušíme o jakou značku se bude jednat. Telefon má mít 6.6-palcový FullHD+ 120 Hz displej, 12 GB RAM nebo trojitý fotoaparát. Zejména ten budí největší pozornost, protože má mít 50 Mpx 1/1.5″ senzor s OIS doplněný o sekundární 50 Mpx a 2 Mpx. Na vyšší střední třídu papírově parádní sestava.

Nu a hlavním hrdinou pak bude samozřejmě zmíněný čipset Dimensity 8000. Ten je založen na 5 nm litografii od TSMC a disponuje osmi jádry v 4+4 rozložení. Čtveřici Cortex-A78 doplní čtveřice Cortex-A55 a frekvence se budou šplhat až na 2.75 GHz. Solidní představení se čeká také od grafiky Mali-G510MC6. První benchmarky jsou velmi nadějné a 750.000 bodů v Antutu opravdu překonává hlavního rivala, tedy Snapdragon 870. Takže už brzy bude ve vyšší střední třídě konečně pořádně na výběr.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.