Technologie rozeznání otisků prstů přímo v OLED displejích je s námi v telefonech už od roku 2018. V poslední době se sice občas objeví i výjimka v podobě OLED telefonu se čtečkou na boku, ale obecně jde o prvek pokládaný od vyšší střední třídy za standard. Během let ale došlo jen k drobným evolučním pokrokům a na pořádný průlom tak stále čekáme. Někteří výrobci zvládli zvětšit plochu na rozeznávání otisků, ale to je pro Xiaomi evidentně málo. Jejich nový patent má totiž mnohem větší ambice.

Patent byl nedávno zaregistrován na čínském patentovém úřadě a jde opravdu o zajímavý nápad. Pracuje totiž se systémem infračervených LED prvků integrovaných mezi OLED panelem a dotykovou vrstvou displeje. Tyto miniaturní přijímače by tak mohly odeslat místo dotyku a tvar prstu přímo do skeneru samotné čtečky. Tam by došlo k porovnání s uloženými otisky prstů uživatele a následnému odemčení telefonu. Výsledkem by tak byla efektivně čtečka otisků po celém povrchu displeje, takže by uživatel nebyl nucen trefit se do konkrétního místa, jak je tomu nyní.

V srpnu loňského roku si něco podobného nechali patentovat v Huawei, ale vývoj této technologie byl nakonec zastaven. A s velkou pravděpodobností mohlo jít o další z dopadů amerického embarga. Xiaomi si s něčím takovým nemusí lámat hlavu, takže se mohou plně vrhnout na uskutečnění tohoto plánu. Šlo by opravdu o pořádný skok v technologiích integrované čtečky otisků a myslím, že už bylo načase se posunout dále. A s tím, jak jsou čínské firmy posedlé světovými prvenstvími a premiérami, tak by mohla Xiaomi pohánět v tomto případě i prestiž.