Jak Mediatek, tak i Qualcomm už představily nové generace svých high-end čipsetů, které budou udávat tempo po celý rok 2022. Na počin od Samsungu se stále ještě čeká, i když už se jeho vydání pomalu blíží. Exynos 2200 by měl spatřit světlo světa už 11. ledna a fanoušci od něj mají možná až zbytečně velká očekávání. Ale to se dalo očekávat, protože debut grafického jádra AMD v mobilní sféře je bez debat velkou události. A první informace o výkonu (nejen) grafiky na bázi RDNA 2 vypadaly poměrně slibně. Ty zatím poslední už ale tak impozantní nejsou…

Samsung u svých čipsetů vždy historicky lehce pokulhával právě v oblasti grafiky a tak dávala spolupráce s AMD jednoznačný smysl. Exynos 2200 na papíře rozhodně nevypadá špatně, protože je postaven na solidních základech 4 nm FiNFET litografie. Stejně jako konkurence nabídne osm jader, konkrétně pak 1 x ARM Cortex-X2 , 3 x ARM Cortex-A710 a 4 x ARM Cortex-A510. Mobilní grafika by pak měla přinést kromě HDR na mobilní pole i velmi pokročilou technologii ray-tracingu. A na to samozřejmě aktivní hráči a fajnšmekři rozhodně slyší.

Proto je tak zklamáním slyšet první zasvěcené informace i reálném výkonu nového čipsetu. Rozdíl mezi Exynosem 2100 a Exynosem 2200 se totiž má pohybovat u CPU jen o marginálních 5 % a u GPU o 17 %. Což vychází ještě hůře při pohledu na ne až tak oslnivé výsledky právě minulé generace. A pro srovnání, u minulé generace byl skok z Exynosu 990 v řadu 30, respektive 40 %. Ano, novinka na tom bude výrazně lépe s AI, ale to uživatel moc nepozná. Začínají se tak množit i spekulace, že Samsung navyšuje objednávky Snapdragonů a bude limitovat Exynosy pro ještě méně trhů, než se počítalo. No uvidíme.