Soupeření velkých jmen na poli čipsetů se nám začíná sympaticky vyostřovat a v roce 2022 bude souboj Qualcommu s Mediatekem pořádně vypjatý. V závětří ale stále také čeká i Samsung, který bude mít v rukávu jedno pořádné eso. Jejich příští čipset (pravděpodobně pod názvem Exynos 2200) totiž vůbec poprvé představí grafiku od AMD v mobilní sféře. A pokud se i jen okrajově pohybujete na poli stolních počítačů nebo notebooků, tak vám asi AMD není nutné představovat. Dnes také Samsung konečně po dlouhých průtazích potvrdil i datum představení této novinky.

Došlo k tomu prostřednictvím teaser videa, kde Samsung hází chytlavými slogany jako „konec dětského hraní“ nebo „čas na serióznější hraní na trhu“.  K tomu ještě také přihodili i konkrétní datum, kterým je 11. leden 2022. Což je také i údajné datum představení Samsungu Galaxy S21 FE, takže se vše asi spojí v jednu událost. Každopádně by ale nový Exynos měl být k dispozici pro některé varianty telefonů řady Galaxy S22. Zatím není jisté, které regiony ho přesně dostanou, ale předchozí spekulace hovořily například i o Evropě. Tak uvidíme.

 

Hlavním tahákem Exynos 2200 ale budou právě grafiky od AMD. Ty by měly vycházet z architektury RDNA 2, tedy stejné, jakou mají grafiky AMD řady RX6000 nebo upravené čipy v Playstation 5 nebo nových Xboxech. Hardwarová podpora ray-tracingu a z prvních testů velmi sympatický výkon vypadají na papíře velmi lákavě. Otázkou ale bude, zda i zbytek reálného vybavení a výkonu čipsetu bude na stejné úrovni. Exynosy prostě historicky mají pověst horších řešení, než má vždy srovnatelná konkurence. Ale třeba tomu letos bude poprvé jinak.