Soupeření velkých jmen na poli čipsetů se nám začíná sympaticky vyostřovat a v roce 2022 bude souboj Qualcommu s Mediatekem pořádně vypjatý. V závětří ale stále také čeká i Samsung, který bude mít v rukávu jedno pořádné eso. Jejich příští čipset (pravděpodobně pod názvem Exynos 2200) totiž vůbec poprvé představí grafiku od AMD v mobilní sféře. A pokud se i jen okrajově pohybujete na poli stolních počítačů nebo notebooků, tak vám asi AMD není nutné představovat. Dnes také Samsung konečně po dlouhých průtazích potvrdil i datum představení této novinky.

Došlo k tomu prostřednictvím teaser videa, kde Samsung hází chytlavými slogany jako „konec dětského hraní“ nebo „čas na serióznější hraní na trhu“.  K tomu ještě také přihodili i konkrétní datum, kterým je 11. leden 2022. Což je také i údajné datum představení Samsungu Galaxy S21 FE, takže se vše asi spojí v jednu událost. Každopádně by ale nový Exynos měl být k dispozici pro některé varianty telefonů řady Galaxy S22. Zatím není jisté, které regiony ho přesně dostanou, ale předchozí spekulace hovořily například i o Evropě. Tak uvidíme.

 

Hlavním tahákem Exynos 2200 ale budou právě grafiky od AMD. Ty by měly vycházet z architektury RDNA 2, tedy stejné, jakou mají grafiky AMD řady RX6000 nebo upravené čipy v Playstation 5 nebo nových Xboxech. Hardwarová podpora ray-tracingu a z prvních testů velmi sympatický výkon vypadají na papíře velmi lákavě. Otázkou ale bude, zda i zbytek reálného vybavení a výkonu čipsetu bude na stejné úrovni. Exynosy prostě historicky mají pověst horších řešení, než má vždy srovnatelná konkurence. Ale třeba tomu letos bude poprvé jinak.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.