Soupeření velkých hráčů na poli mobilních čipsetů se nám sice teprve začíná rozehřívat, ale výhledově jím bude rok 2022 rozhodně naplněn. Taiwanský Mediatek má totiž po dlouhých letech svého koně i v high-endu a je tak připraven vyzvat dlouholetou dominanci Qualcommu. První telefony se Snapdragony 8 Gen 1 už máme na světě (třeba včera představené Xiaomi 12) a novinky s Dimensity 9000 budou určitě velmi záhy následovat. Velká jména mobilního průmyslu už oficiálně deklarovala zájem, takže jich rozhodně nebude málo. Má se tak Snapdragon 8 Gen 1 začít bát o své postavení ?

Z prvních testů to na nějaké propastné rozdíly nevypadá, i když samozřejmě nemáme v ruce přímo testy reálných telefonů. První benchmarky ukazují velmi vyrovnané skóre v celkovém výkonu, přičemž Snapdragon 8 Gen 1 má navrch v grafické oblasti a Dimensity 9000 zase v kategorii AI. Čipset od Qualcommu také asi bude mít lepší ISP čip na zpracování fotografií. I když se Mediatek dočkal velmi pochvalných slov od firem jako Oppo i v této oblasti. Na druhou stranu si Dimensity 9000 asi připíše vítězství v porovnání spotřeby, protože 4 nm výrobní proces TSMC je údajně o třídu lepší.

Bojovat ale bude také cenou, protože konečně máme v ruce i první cenové srovnání těchto novinek. Snapdragon 8 Gen 1 by měl být k dispozici za 120-130 dolarů, přičemž Dimensity 9000 jen za 100-110 dolarů. V době minimálních marží (kromě Apple) a rozdílů cen telefonů se může jednat o velmi výrazné plus. Zejména pokud jsou čipsety v podstatě srovnatelné a každý z nich je o fous lepší jen někde. Roli samozřejmě ještě mohou hrát předsudky uživatelů. Mediatek má totiž stále z minulosti u mnohých lehce pošramocenou pověst. Nutno ale dodat, že už dlouho zcela nezaslouženě. Takže souboj titánů bude ještě velmi zajímavý.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.