Soupeření velkých hráčů na poli mobilních čipsetů se nám sice teprve začíná rozehřívat, ale výhledově jím bude rok 2022 rozhodně naplněn. Taiwanský Mediatek má totiž po dlouhých letech svého koně i v high-endu a je tak připraven vyzvat dlouholetou dominanci Qualcommu. První telefony se Snapdragony 8 Gen 1 už máme na světě (třeba včera představené Xiaomi 12) a novinky s Dimensity 9000 budou určitě velmi záhy následovat. Velká jména mobilního průmyslu už oficiálně deklarovala zájem, takže jich rozhodně nebude málo. Má se tak Snapdragon 8 Gen 1 začít bát o své postavení ?

Z prvních testů to na nějaké propastné rozdíly nevypadá, i když samozřejmě nemáme v ruce přímo testy reálných telefonů. První benchmarky ukazují velmi vyrovnané skóre v celkovém výkonu, přičemž Snapdragon 8 Gen 1 má navrch v grafické oblasti a Dimensity 9000 zase v kategorii AI. Čipset od Qualcommu také asi bude mít lepší ISP čip na zpracování fotografií. I když se Mediatek dočkal velmi pochvalných slov od firem jako Oppo i v této oblasti. Na druhou stranu si Dimensity 9000 asi připíše vítězství v porovnání spotřeby, protože 4 nm výrobní proces TSMC je údajně o třídu lepší.

Bojovat ale bude také cenou, protože konečně máme v ruce i první cenové srovnání těchto novinek. Snapdragon 8 Gen 1 by měl být k dispozici za 120-130 dolarů, přičemž Dimensity 9000 jen za 100-110 dolarů. V době minimálních marží (kromě Apple) a rozdílů cen telefonů se může jednat o velmi výrazné plus. Zejména pokud jsou čipsety v podstatě srovnatelné a každý z nich je o fous lepší jen někde. Roli samozřejmě ještě mohou hrát předsudky uživatelů. Mediatek má totiž stále z minulosti u mnohých lehce pošramocenou pověst. Nutno ale dodat, že už dlouho zcela nezaslouženě. Takže souboj titánů bude ještě velmi zajímavý.