Představení nové řady Xiaomi 12 bylo dnes definitivně potvrzeno na 28. prosince letošního roku. Dočkat se máme prozatím jen dvojice modelů, které se budou hlavně lišit velikostí displeje, i když určitě najdeme rozdíly i jinde. Oba kusy ale mají využívat nový čipset Snapdragon 8 Gen 1, na který je veřejnost velmi zvědava. Už jsme sice viděli první benchmarky a testy prototypů, ale šlo jen opravdu o první nástřel. Xiaomi nás ale chtějí dopředu navnadit a tak se dnes pochlubili i novinkami o výkonu nového čipset včetně spotřeby. Tedy primárně v porovnání s minulou generací Snapdragon 888.

Snapdragon 8 Gen 1 je vyráběn 4 nm výrobním procesorem Samsungu a přináší hned několik novinek. Především pak novou generaci jader ARM, kde dostaneme jeden Cortex-X2, tři výkonný jádra A710m a čtyři úsporná A510. A samozřejmě i novou generaci grafického čipu Adreno.

CPU testy

K výkonnostním CPU testů Xiaomi použili SPECint2006 a jako první si vzali na paškál super výkonné jádro Cortex-X2. To by teoreticky mělo nabídnout 16 % výkonu navíc oproti minulé generaci.

Nová jádra Cortex-A710 pak nabídnou zhruba 11 % nárůst výkonu a o fous lépe pak vypadá i křivka spotřeby. Trojice těchto jader je páteří výkonu telefonu a starají se hlavně o náročné procesy, jako jsou třeba 3D hry.

Největší skok ale bude u nových nejníže taktovaných jader Cortex-A510, kde se rozdíl vyšplhal na parádních 34 %. To už není zrovna zanedbatelné.

GPU testy

Pro testy grafiky pak byl vybrán GFXBench a pokrok oproti Snapdragonu 888 je velmi znatelný. Například v testu Manahattan 3.0 1080p dosahuje až 52 %. Xiaomi 12 bude asi herní monstrum.

Spotřeba

Celková spotřeba čipsetu ve střední a vysoké zátěži by podle Xiaomi měla být lepší než u minulé generace. Takže by teoreticky teploty měly být nižší, což je dobrá zpráva. Snapdragon 888 v této oblasti totiž docela trpěl. Každopádně si budeme muset počkat na nezávislé testy, protože tohle jsou přece jen spíše PR materiály, než reálné hodnocení. Každopádně ale na první pohled pozitivní.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.