Kvality fotoaparátů mobilních telefonů už léta pečlivě testují na DxOMarku a jejich žebříček je pro výrobce prestižní záležitostí. Většina normálních uživatelů ale nemá ostříží zrak a fotky stejně většinou jen „plácá“ na sociální sítě. Takže profesionální testování pro ně často nemá až takový smysl, protože po kompresi na Facebooku se stejně veškeré detaily fotek ztrácí. A známý tech YouTouber Marques Brownlee se tak rozhodl položit svému obecenstvu otázku, který mobil nejlépe fotí jen při prvním pohledu na snímky. Vše mělo samozřejmě drobný háček, protože šlo o slepý test…

Velká část populace je totiž snadno ovlivnitelná fanouškovstvím, případně silou velkých značek. Slepý test s nepopsanými snímky je tak rozhodně mnohem férovější. A výsledky byly pořádně šokující. Do hlasování se dostalo hned 16 modelů telefonů, od střední třídy až po ten nejvyšší high-end. Hned v druhém kolem pak vypadly super favorité jako Samsung Galaxy S21 Ultra nebo iPhone 13 Pro a na senzaci bylo zaděláno. Do finále se tak nakonec probojoval OnePlus 9 Pro, ale i ten se musel nakonec sklonit před vítězným Google Pixel 5a. Tedy kouskem ze střední třídy bez velké reputace.

Celkově šlo o velmi zajímavý sociální experiment, který potvrdil několik zásadních faktů o „normálních“ uživatelích telefonů. Většina lidí automaticky volí jasnější fotky, nezávisle na jejich dalších kvalitách. V době komprese snímků na sociálních sítích pak opravdu na top-end kvalitě snímku vlastně nezáleží. Nu a skoro každý také preferuje jednoduché možnosti focení, tedy ideálně automatikou na stisk jediného tlačítka. Žádné velké nastavování. Pak se vlastně není ani čemu divit, že v podobném experimentu může vyhrát skoro nejlevnější telefon z celého pelotonu. Ruku na srdce, využijete naplno možnosti svého mobilního fotoaparátu ?

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.