Tak jsme se konečně dočkali, protože první srovnávací testy nové generace high-end procesorů je na světě. Jak Mediatek Dimensity 9000, tak Snapdragon 8 Gen1 mají ambice ovládnout v příštím roce trh s nejlépe vybavenými telefony a tak je jejich přímý souboj velmi zajímavý a důležitý. Samozřejmě jde stále jen o prvotní nástřel, protože telefony s těmito kousky ještě pro normální smrtelníky nejsou k dispozici. Stejně tak je srovnání zaměřeno jen na hrubý výkon v benchmarcích, který není vždy zcela vypovídající. Protože dalším důležitým prvkem bude i spotřeba a zahřívání.

Qualcomm měl historicky na Mediatekem vždy v high-end kategorii velký náskok, ale ten se podle všeho v podstatě vypařil. Oba čipsety jsou totiž konečně založený na stejné 4 nm litografii a srovnáváme tak srovnatelné. Dimensity 9000 ale využívá 4 nm technologii TSMC, kdežto Snapdragon 8 Gen1 sází na 4 nm technologii Samsungu. A souboj je vskutku velmi vyrovnaný.

Antutu

V nejznámějším benchmarku jsou síly v podstatě vyrovnané, když celkové skóre nabízí jen malý rozdíl. Dimensity 9000 má navrch v čistě procesorovém a paměťovém skóre, ale Snapdragon 8 Gen1 si stále zachoval dominanci a solidní náskok v grafickém výkonu. Tam podle všeho stále nemá konkurenci.

Geekbench 5

Jiný obrázek ale maluje Geekbench 5, kde Dimensity 9000 ukazuje svoji sílu v multi-core testech. Nový Snapdragon v něm jednoznačně „o parník“ překonává a začíná se přibližovat dominantnímu postavení jablečného křemíku.

Souhrnné grafické testy

Další porce testů pak potvrzuje výborné grafické výkony Snapdragon 8 Gen1, ale rozdíly už nejsou nijak propastné jako v minulosti. Mediatek evidentně na grafické části čipu výrazně zapracoval a nemusí se tak za výsledky vůbec stydět.

Testy AI

Dimensity 9000 pak ukázalo masivní pokrok v oblasti umělé inteligence, kde zcela deklasovalo konkurenci. Dosažených 692 bodů v AI Benchmark je v porovnání s 560 body Snapdragonu 8 Gen1 pořádný rozdíl. Jen asi ten nejméně viditelný v běžném používání, protože výkon AI je pro uživatele obvykle skoro nemožný k rozeznání.