Právě probíhající konference Oppo INNO Day 2021 dnes přinesla i jednu zásadní firemní novinku. Oppo totiž představili svůj první, plně svépomocí vyvinutý čip. Podle původních předpokladů se opravdu nejedná o kompletní mobilní čipset, ale „jen“ o NPU jednotku. Tedy čip, jehož úkolem je využití umělé inteligence k vylepšení fotografií a videí. Nový MariSilicon X na první pohled vypadá velmi dobře a jde navíc o komplexní řešení, které jde ještě dál než třeba Xiaomi Surge C1.

MariSilicon X totiž integruje NPU jednotku, ISP (Image Signal Processor) a dokonce i paměťový subsystém. Obvykle totiž NPU využívá systémovou paměť, ale na to se v Oppo nechtěli spolehnout a tak vybavili čipset vlastní pamětí s propustností 8.5 GB/s. MariSilicon X je založen na 6 nm litografii a názvem podle šéfů firmy odkazuje na nejhlubší místo na Zemi, tedy Mariánský příkop. A výkon NPU čipu je také poměrně závratný, protože zvládá až 18 trilionů AI operací za sekundu (TOPS). Měl by také být nejúspornější na trhu, což se v dnešní době vyvažuje zlatem.

This slideshow requires JavaScript.

Vlastní ISP čip pak umožní plně využívat možnost RGBW foto-senzorů u telefonů Oppo. Umožňuje totiž oddělení kanálu s bílou od RGB a zvládá 20bit Ultra HDR, dynamický rozsah nebo real-time zpracování RAW videa ve 4K. Teoreticky je tak ještě v mnoha ohledech napřed před aktuální generací foto-senzorů. Ale podobná investice do budoucna se vždy vyplatí. Jako první by MariSilicon X měly dostat telefony příští řady Oppo Find X, která bude oznámena v prvním čtvrtletí 2022.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.