Firma OnePlus před pár dny konečně poslala do oběhu stabilní verzi systému OxygenOS 12 pro majitele telefonů OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro. Přídomek stabilní ale záhy nabral ironickou pachuť, protože kvůli přehršli chyb a nedostatků rozesílání aktualizace okamžitě zastavila. I to ale stačilo, aby vyšla najevo další poměrně nepěkná fakta. Která znovu jen potvrzují kontroverzní spojení systému OxygenOS s ColorOS od Oppo. Fandové se tohoto spojení už dopředu báli a podle všeho měli v mnoha ohledech pravdu.

Kutilové z Telegram skupiny Google Camera Port Updates totiž zjistili, že OxygenOS 12 blokuje přístup aplikací fotoaparátu třetích stran k doplňkovým foto-senzorům. Takže mají přístup jen k hlavnímu senzoru a například právě u řady OnePlus 9 nemohou použít ultra-wide nebo telefoto senzory. To je poměrně zásadní nedostatek, protože třeba porty Google Camera z telefonů Pixel byly na OnePlus velmi populární. A šlo o zajímavou alternativu nativní aplikace fotoaparátu v OxygenOS. Ta sice rozhodně není špatná, ale větší možnost volby je vždy a všude pozitivním faktorem.

Tato limitace je jednoznačně způsobena kódem systému ColorOS. A protože OxygenOS a ColorOS nově využívají stejného unifikovaného základu kódu, tak v podstatě neexistuje jednoduchá náprava. Navíc i starší zařízení, která dostanou OxygenOS 12 budou touto limitací zasažena. Problém se samozřejmě netýká pouze portů Google Camera, ale veškerých aplikací fotoaparátu třetích stran. Spojení ColorOS s OxygenOS tak nese neblahé ovoce a podle zákulisních reakcí expertů je to pouze vrchol ledovce. A OnePlus se tak může velmi rychle stát Titanicem, protože právě software byl jejich hlavním trumfem.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.