Firma OnePlus před pár dny konečně poslala do oběhu stabilní verzi systému OxygenOS 12 pro majitele telefonů OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro. Přídomek stabilní ale záhy nabral ironickou pachuť, protože kvůli přehršli chyb a nedostatků rozesílání aktualizace okamžitě zastavila. I to ale stačilo, aby vyšla najevo další poměrně nepěkná fakta. Která znovu jen potvrzují kontroverzní spojení systému OxygenOS s ColorOS od Oppo. Fandové se tohoto spojení už dopředu báli a podle všeho měli v mnoha ohledech pravdu.

Kutilové z Telegram skupiny Google Camera Port Updates totiž zjistili, že OxygenOS 12 blokuje přístup aplikací fotoaparátu třetích stran k doplňkovým foto-senzorům. Takže mají přístup jen k hlavnímu senzoru a například právě u řady OnePlus 9 nemohou použít ultra-wide nebo telefoto senzory. To je poměrně zásadní nedostatek, protože třeba porty Google Camera z telefonů Pixel byly na OnePlus velmi populární. A šlo o zajímavou alternativu nativní aplikace fotoaparátu v OxygenOS. Ta sice rozhodně není špatná, ale větší možnost volby je vždy a všude pozitivním faktorem.

Tato limitace je jednoznačně způsobena kódem systému ColorOS. A protože OxygenOS a ColorOS nově využívají stejného unifikovaného základu kódu, tak v podstatě neexistuje jednoduchá náprava. Navíc i starší zařízení, která dostanou OxygenOS 12 budou touto limitací zasažena. Problém se samozřejmě netýká pouze portů Google Camera, ale veškerých aplikací fotoaparátu třetích stran. Spojení ColorOS s OxygenOS tak nese neblahé ovoce a podle zákulisních reakcí expertů je to pouze vrchol ledovce. A OnePlus se tak může velmi rychle stát Titanicem, protože právě software byl jejich hlavním trumfem.