Stále více velkých značek výrobců telefonů se vrhá na vývoj a produkci vlastních čipů pro své telefony. Někteří se ze skromných počátků dostanou až na vrchol (Huawei s čipy Kirin), jiní zase zcela pohoří (Xiaomi s čipy Surge). Případně si pak firma adaptuje již existující čipset pro vlastní potřeby, příkladem budiž aktuálně Google s čipem Tensor. O snahách Oppo ohledně vývoje vlastního čipu šly první zprávy už letos v říjnu, ale dnes jsme se dočkali i oficiálního vyjádření firmy. To je sice poměrně skoupé, ale naštěstí nám ho ještě doplní známý čínský „leakster“ Digital Chat Station.

Zástupci Oppo totiž v podstatě jen potvrdili, že vůbec pracují na prvním čipu vlastní výroby. Podle všeho se ale pravděpodobně nebude jednat o kompletní čipset se vším všudy, ale pouze NPU čip. Ten se jak známo stará o umělou inteliegenci a měl by se postarat i o zpracování fotografií. Samozřejmě je možné, že nakonec půjde o celou platformu zahrnující i NPU jednotku, ale to zatím potvrzené nebylo. Navíc by měl být čip vyráběn 6 nm litografií od TSMC, což odpovídá současné produkci střední třídy. High-end čipy už aktuálně prolomily bariéru 4 nm litografie.

Oppo klidně může plánovat vlastní čipy jen pro telefony střední třídy a časem se propracovat i k ambicióznějším projektům. Nasazení vlastních čipů navíc neplánují pouze pro telefone pod značkou Oppo, ale i pro nedávno integrovanou značku OnePlus. Více bychom se měli dozvědět během konference Oppo Inno Day 2021, která proběhne už za pár dnů 14. prosince. Firma rozhodně má možnosti a prostředky na vývoj vlastních komplexních technologií, ale to měli Xiaomi také…. Takže bych byl s nějakými predikcemi poněkud opatrnější.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.