Americký gigant Qualcomm přesně před týdnem poprvé představil světu svůj nový vlajkový čipset Snapdragon 8 Gen 1. Ten je v pořadí druhým věrozvěstem moderních 4 nm silikonových zázraků a o jeho výrobu se podle dostupných informací mají výhradně postarat továrny Samsungu. Velmi záhy se ale vynořily zákulisní informace od mnoha odborníků, že zástupci Qualcommu nejsou spokojeni s výtěžností 4 nm výrobního procesu Samsungu. Ostatně už je dávno veřejným tajemstvím, že 4 nm výroba rivalů z taiwanského TSMC je o krok dál. A to pro Samsung může znamenat obrovský problém.

Na světě totiž momentálně existují právě jen dvě firmy schopné 4 nm výroby a jedna má evidentně navrch. TSMC totiž podle expertů zvládá vyrábět čipy efektivněji a hlavně produkuje verze s nižší spotřebou. Což je pro Qualcomm momentálně velmi klíčová otázka a množí se spekulace, že plánují přesunout část výroby a objednávek nových čipsetů právě k TSMC. To by ale mohlo znamenat i problém vzhledem k zákazníkovi, protože by stejně označené čipsety rozdílného původu mohly vykazovat nestejné výkony a hlavně energetickou náročnost.

Nemluvě o tom, že by se ztráta obří zakázky určitě nelíbila ani Samsungu. Korejský gigant má totiž v plánu se do roku 2030 stát světovou jedničkou právě v produkci polovodičů. A odchod Qualcommu by znamenal velký problém a překážku v tomto plánu. Pokud by se ale opravdu potvrdila nadřazenost 4 nm výrobního procesu, tak by výrobci Snapdragonů výhledově nic jiného nezbylo. Mediatek totiž své čipsety Dimensity 9000 vyrábí právě u TSMC a dopředu se už chlubí skvělými provozními vlastnostmi. S konečným soudem ale ještě počkejme, protože reálné modely telefonů s novými čipsety stále nejsou k dispozici.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.