Od loňského roku se kromě pandemie koronaviru celosvětově rozšířila také „průmyslová krize“. Globální nedostatek čipů a dalších součástek ovlivňuje výrobce snad ve všech průmyslových odvětvích a její konec se zatím zdá být v nedohlednu. Nedostatek těchto komponentů tvrdě zasáhl i výrobce chytrých telefonů a dalších produktů z oblasti mobilních technologií. Výrobci procesorů nepřišli na způsob jak rychle a efektivně navýšit výrobu, takže vydání některých telefonů se odkládá. Kdy tato krize skončí? Na tuto otázku se pokusil odpovědět CEO Qualcomm, pan Cristiano Amon.

Zprávu o tom, jak vidí krizi s nedostatkem čipů CEO Qualcomm najdeme na stránkách TheElect. V ní se Amon zmiňuje o vizi do budoucna a naznačuje, kdy by tato krize mohla skončit. Podle výkonného ředitele se krize začíná mírně zlepšovat. Ovšem nemůžeme čekat, že s příchodem nového roku skončí. Zlepšování ale bude v příštím roce dále pokračovat. „Nabídka čipů se letos oproti roku 2020 zlepšila a očekávám, že se situace v roce 2022 ještě zlepší, zvláště ve srovnání s rokem 2020,“ uvedl Amon doslova.

Další možný vývoj krize

Tato vize je ovšem poněkud v rozporu s tím, co před pár dny uvedl šéf společnosti Intel, pan Pat Gelsinger. Ten na rozdíl od Amona očekává, že se krize nezmírní ani v příštím roce a bude pokračovat až do roku 2023. CEO společnosti ARM Holdings, Simon Segars, dokonce varuje, že v příštím roce bude situace ještě horší, než je letos. Krize se prý prohloubí a nedostatek procesorů bude ještě vyšší.

Společnost MediaTek zcela paradoxně v souvislosti s krizí zaznamenala nárůst svého podílu na trhu, ale tento nárůst patrně souvisí s mezerou, kterou způsobila velká poptávka. Navíc MediaTek navýšil ceny svých produktů. Navýšení se pojí s vyššími výrobními náklady společnosti TSMC. Samozřejmě krizi se nevyhnula ani společnost Samsung, která je výhradním výrobcem vlajkového procesoru Snapdragon 8 Gen1. Toto partnerství je pro příští rok klíčové a závisí na něm i to, zda Qualcomm dokáže naplnit poptávku po těchto vlajkových čipsetech.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.