Tak už máme na trhu konečně dva opravdu high-end procesory nové generace, založené na 4 nm výrobním procesu. Jako první se představil světu čipset Mediatek Dimensity 9000 a předevčírem ho pak doplnil Snapdragon 8 Gen 1. Ani jeden z nich zatím není k dispozici v reálně dostupném telefonu, takže si na opravdové testy výkonu a výhod budeme muset ještě chvíli počkat. Zatím se tak musíme spokojit jen s hodnocením expertů a zákulisních analytiků. K těm nejpovolanějším patří určitě známý čínský „leakster“ Digital Chat Station, který má na tento souboj pro mnohé překvapivý názor.

Dnes se totiž na sociální síti Weibo vyjádřil velmi pozitivně právě o Mediateku Dimensity 9000. A podle jeho slov by nebylo žádným překvapením, pokud by příštím roce velké značky preferovaly pro high-end modely právě tento kousek. Konkrétně pak zmiňuje tržní hodnocení, což jsou pravděpodobně očekávání a plány velkých hráčů na trhu. Nic dalšího sice nekonkretizuje, ale vzhledem k jeho až magické informovanosti se musí vše brát vážně. A pro Mediatek to musí znít jako rajská hudba, protože ačkoli na papíře vypadá Dimensity 9000 výborně, tak je stále mnohými automaticky pokládán za outsidera.

Oba hlavní kohouti na smetišti jsou si architekturou velmi podobní. Využívají trojici clusterů různě výkonných jader (1+3+4) a samozřejmě jsou postavené na 4 nm výrobním procesu. Rozdílem je původ, protože Dimensity 9000 využívá 4 nm od TSMC, kdežto Snapdragon 8 Gen 1 sází na 4 nm od Samsungu. Vzhledem k historicky lepším parametrům výroby TSMC by právě zde mohl ležet zakopaný výhodný pes. Právě na spotřebu totiž bude Mediatek sázet a první testy tomu nasvědčují. Že by se na špici chystalo střídání stráží ?