Nadnárodní korporace sice v dnešní době často disponují větším vlivem a „silou“ než spousta států, ale ty se ještě občas snaží bojovat. Třeba takové italské úřady si za několik posledních dnů vyšláply hned na několik velkých jmen na trhu a pokutovaly je za nekalé obchodní praktiky. Bohužel jsou udělené pokuty navzdory papírově impozantně vypadající částce dost bezzubé. Jak známe z mnoha případů i na našem trhu, tak se obří korporaci často se smíchem vyplatí pokutu zaplatit, protože jim zmíněná nekalá klička přinesla řádově vyšší zisky. Ale jak říká klasik, nejhorší je nic.

Vše začala předevčírem italská antimonopolní agentura, která po 16 měsících vyšetřování dospěla k závěru, že Apple a Amazon porušili zákony. Konkrétně šlo o dohodu mezi firmami z roku 2018, která zapovídala prodejcům nespolupracujícím s jablečným impérium prodej sluchátek Beats přes italský Amazon. Což samozřejmě narušilo svobodu trhu. A udělená pokuta přes 200 milionů euro je nakonec i poměrně solidní sumička. Z ní ukousne hlavní část Apple se 134.5 miliony a Amazon následuje se 68.7 miliony. Obě společnosti samozřejmě s verdiktem nesouhlasí a určitě plánují odvolání.

Včera tak následoval další políček, i když výrazně slabšího finančního charakteru. V hledáčku italského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se opět ocitl Apple, tentokrát doplněný Googlem. V tomto případě šlo o netransparentní využití (či zneužití) uživatelských dat. Podle úřadu šlo o zcela nedostatečné informace o sběru dat a jejich následném komerčním využití. Pokuta 10 milionů eur pro každého je však jen kapka v moři za podobný hřích. Ale bohužel jde dle zákonů o maximální výši pokuty v podobném případě. Že vám to připomíná směšné pokuty pro mobilní operátory u nás ?