Nová generace high-end procesoru Snapdragon 8 Gen1 (neboli dle starého názvu Snapdragon 898) bude představena 1. prosince a fanoušci jsou velmi zvědavi na jeho výkon. Konkurence je totiž tentokrát napřed a Mediatek už ukázal svoji high-end novinku Dimensity 9000 před pár dny. Měli jsme už také možnost vidět první výsledky tohoto čipu v Antutu, takže už bylo načase, aby Qualcomm srovnal krok. Dnes se tak na webu předvedl v Antutu poprvé i nový Snapdragon a jeho výsledek konkurenci překonal. I když v podstatě jen velmi decentně.

Snapdragon 8 Gen1 totiž dosáhl v benchmarku Antutu 1.025.215 bodů, takže o 17.819 bodů překonal výsledek Dimensity 9000. Jde samozřejmě o zanedbatelný rozdíl, zejména když vezmeme v úvahu, že se jednalo v obou případech o inženýrské prototypy. Takže se výkon ještě určitě bude hýbat. V zásadě jsou ale oba čipsety srovnané na stejné startovní linii a bude zajímavé vidět i srovnání dalších parametrů. Snapdragony totiž dlouhodobě mají problémy s teplotami a Mediatek už dopředu vyhlašuje právě v této kategorii výrazný posun u jejich čipu. Každopádně jde ale v obou případech o výkonnostní monstra.

Snapdragon 8 Gen1 imponuje zejména při porovnání se svým předchůdcem. Oproti Snapdragonu 888 vykazuje nárůst výkonu procesoru o zhruba 20 % a grafické části o masivních 37.5 %. To zní velmi nadějně. Bohužel ale bude nová high-end generace čipů velmi drahá, protože 4 nm architektura a technologie se musí zaplatit. Podle „leakstera“ Digital Chat Station bude Dimensity 9000 dvakrát tak drahý jako Dimensity 1200, ale pořád zůstane levnější než Snapdragon 8 Gen1. To naše peněženky asi nečekají zrovna příjemné časy.