S nedávno představenou řadou telefonů Google Pixel 6 dorazil vůbec poprvé i jejich vlastní čipset Tensor. Od toho si fanoušci slibovali často až zázraky a možná tak mohli být finálním produktem skoro až zklamaní. Google Tensor totiž rozhodně není high-end čipsetem a stačí mu ke štěstí zařazení do střední třídy. Navíc má podle některých stížností problémy s umělým omezováním výkonu (throttling) kvůli zachování solidní spotřeby. I tak jde ale o velmi zajímavý čipset, který navíc podle všeho bude mít i svého pokračovatele. Tvůrci totiž už údajně pracují na druhé generaci čipu.

A podle aktuálních informací navíc sahají prvopočátky prací na Google Tensor ještě hlouběji, než se původně předpokládalo. Zástupci firmy totiž potvrdili, že se s čipem původně počítalo už pro minulou generaci Pixel 5. Covidová krize a následné problémy s dodávkami ale do plánů hodily pořádné vidle a Google tak nakonec raději sáhnul po osvědčeném Snapdragonu 765G. Tato časová osa ale znamená, že spolupráce se Samsungem je také mnohem starší, než bylo známo. Google Tensor je totiž v zásadě jen upravený Exynos 2100 s lepší grafikou a přepracovanou podporou umělé inteligence.

Náznaky základů příští generace čipu Tensor se už dnes dají najít v aktuálních zdrojových kódech a skrývají se pod kódovým označením Cloudripper. Případně pod označením platformy GS201, když současný generace je GS101. Zatím není jisté, zda bude Google opět stavět na základech Samsungu, nebo půjde jinou cestou. A k čipu Tensor se dnes vynořila i další zajímavá spekulace. Údajně by totiž i chystaný odlehčený Pixel 6a měl využívat variantu tohoto čipsetu. Původní zprávy hovořily o Snapdragonu 778G, ale v dnešní rychlé době se leccos může změnit ze dne na den. Tak uvidíme.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.