Už tomu bude rok, co nám Apple představil malou revoluci v podobě čipsetu Apple M1. Ten kompletně překopal mobilní jablečný svět, protože odsunul do zapomnění dlouhodobě používané procesory od Intelu. Díky ARM architektuře má fantastickou spotřebu a udivuje i brutálním celkovým výkonem. Nedávno pak Apple ještě přitopil pod kotlem s vylepšenými modely M1 Pro a M1 Max s parádní grafickou částí. Samozřejmě také za nekřesťanské peníze, ale to není až tak překvapující. Nic ale není až tak růžové a na M1 se objevují i některé poměrně zásadní stížnosti.

Třeba tech expert Gregory McFadden zdokumentoval poměrně zásadní problémy jeho MacBooku Pro s M1 čipem. Kvůli velmi častým únikům paměti (neboli anglicky memory leaks) se notebook často restartuje, zamrzá nebo havaruje. Diagnostika podobných náhodných problémů je často složitá, ale v tomto případě je evidentně na vině automatické řízení a uvolňování paměti. Čipset M1 nabízí koncept unifikované paměti pro všechny komponenty čipsetu, ale MacOS možná stále tuto vychytávku neumí korektně využít. Hláška o zahlcení paměti se 64 GB RAM zkrátka nikdy nepotěší…

Ve včerejší rubrice Power On na serveru Bloomberg se také další novinář Mark Gurman zamýšlí nad zmatečným ekosystémem aplikací. Pro samotný hardware a nové čipsety M1 (Pro/Max) má jen slova chvály, ale softwarová stránka věci prý kulhá. Apple totiž podle něj zbytečně komplikuje situaci pro vývoj aplikací pro Mac a přílišná „cross-platform“ otevřenost je ke škodě věci. V obchodě tak naleznete klidně i nemodifikované aplikace pro iPad či iOS, dohromady s aplikacemi fungujícími na web základech. Výsledkem je pak džungle a nepříliš dokonalý uživatelský zážitek pro majitele.