Představení nového high-end čipsetu od Mediateku dva dny zpátky stále pořádně hýbe mobilní scénou. Dimensity 9000 (neboli pod původním názvem Dimensity 2000) je velmi nadějným kouskem, který je papírově momentálně na úplné špičce potravního řetězce. To samozřejmě nemohlo uniknout ani velkým hráčům mobilního průmyslu. Podle známého čínského „leakstera“ IceUniverse tak v podstatě všichni hodlají Dimensity 9000 testovat a výhledově využít ve vlastních prémiových telefon. A to i včetně korejského Samsungu, který by tak mohl bát jedinou firmou využívající hned tři značky high-end čipsetů.

Pro nadcházející vlajkovou řadu Galaxy S22 totiž už máme potvrzené využití Snapdragonu 8 Gen1 a vlastního Exynos 2200. Využití Dimensity 9000 by tak přicházelo v úvahu až pro některý špičkový model v druhém pololetí příštího roku. Logickou dedukcí by se nabízel třeba Galaxy S22 FE jako alternativa k hlavní linii, ale to jsou jen divoké spekulace. Ostatně Galaxy S21 FE se dostane na trh s největší pravděpodobností jen v lednu. Každopádně je velmi reálné, že Samsung bude v budoucnu využívat všechny tři hlavní současné linie high-end procesorů, Snapdragon, Dimensity i Exynos.

Podle zákulisních zdrojů jsou v Samsungu velmi příjemně překvapeni hlavně možnostmi řízení spotřeby nového čipu. Dimensity 9000 je navíc vyráběn 4 nm TSMC litografií, která je podle mnohých lepší, než 4 nm EUV litografie Samsungu. Pofidérní řízení spotřeby a energetická „nenažranost“ vlajkových Snapdragonů je navíc faktem a SD888 to je podtrhl v plné šíři. Důvěra v krok správným směrem u Snapdragonu 8 Gen1 v této oblasti tak není příliš vysoká. Ale pro plné srovnání všech tří hlavních kohoutů na smetišti si budeme muset ještě chvíli počkat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.