Včerejší představovačka taiwanského Mediateku byl primárně zaměřena na novinkový Dimensity 9000 (aneb Dimensity 2000). A zcela zaslouženě, protože minimálně na papíře je to momentálně nejvýkonnější čipset na platformě Android. Uvidíme jak s tím zamíchá za pár dní Snapdragon 8 Gen1 (aneb Snapdragon 898). Mediatek má ale ambice i v ostatních kategoriích na trhu a dnes tak ukázal i některé další zajímavé produkty. Ať už se jedná o nový parádní čipset pro chytré televize, nebo plány na vybavení budoucích Chromebooků procesory Mediatek.

A nový čipset Pentonic 2000 si pozornost určitě zaslouží, protože se jedná o vůbec první 7 nm čipset určený pro chytré televize. Další světovou premiérou je podpora kodeku H.266 (VVC) a samozřejmě i celé baterie těch současných jako AV1, HEVC, VP9 nebo AVS3. Přítomná je také podpora 8K rozlišení se 120 Hz, nebo technologie dynamické kompenzace obrazu MEMC. Čip má také zabudovanou pokročilou umělou inteligenci. Samozřejmostí je i podpora Wi-Fi 6E, HDMI 2.1 a spousty dalších. Pentonic 2000 bude určen pro high-end televize a dostupný by měl být ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Firma se také pochlubila, že momentálně už přes 2 miliardy chytrých televizorů na světě využívají právě čipsety od Mediateku. Expanze je plánovaná také do segmentu notebooků s Windows, ale to bude ještě pár let trvat. Mnohem blíže jsou nové čipy pro Chromebooky. Tam už je firma aktivní nějaký ten pátek, ale dojít by mělo i na modely určené pro high-end modely. To u Chromebooků znamená cenu nad 400 dolarů a vyvoleným by měl být 6 nm ARM čipset Kompanio 1200. Ten má soupeřit s Core i3 od Intelu a bodovat by měl zejména výrazně lepší energetickou spotřebou a s ní spojenou výdrží baterie.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.