Konec roku je vždy vyhrazen představovačkám výrobců čipsetů a letos tomu samozřejmě nebude jinak. Akce pro Snapdragon 898 a Exynos 2200 nás sice ještě čekají, ale už dnes odhalil novinky taiwanský Mediatek. Jejich představovačce samozřejmě dominoval zejména čipset Dimensity 9000 (aneb původně Dimensity 2000), protože půjde o vůbec první high-end čip z jejich stáje. Ale našly se i další velmi zajímavé novinky. Za pozornost určitě stojí nový standard Wi-Fi 7 a poprvé ho uvidíme asi už v lednu příštího roku. Mediatek ale také údajně plánuje vstoupit i na pole čipsetů pro PC s Windows.

Dveře masivnímu úspěchu čipům s architekturou ARM otevřel do počítačového světa Apple už minulý rok s Apple M1. A konkurence tento krok samozřejmě zaregistrovala. Podle všeho by tak měl Mediatek plánovat produkci vlastních čipsetů s ARM architekturou, ale samozřejmě pro platformu Windows. Apple má výhodu komplexního provázání hardwaru se softwarem, což u Microsoftu neplatí. Hardwarově se totiž musí spoléhat na partnery a jedním z nich by se měl výhledově stát i Mediatek. A nepůjde jen o procesory samotné, ale firma by se také měla postarat o 5G modemy.

Je ale nutné zmínit, že se jedná primárně o výhledové plány do budoucna, které budou ještě pár let trvat. Takže na procesory od Mediateku momentálně určitě nečekejte. Blíže budou už počítačové procesory od Qualcommu, který také hodlá vstoupit na toto pole neorané. Jejich řešení by se mělo dostat na trh v roce 2023 a pracují na něm zajímavá jména. Vyvíjí jej totiž Qualcommem odkoupená společnost Nuvia, založená bývalými zaměstnanci Applu. Konkurence přece není nikdy dost…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.