Společnost MediaTek nás dnes všechny poměrně dost překvapila. Představila totiž svůj vlajkový procesor Dimensity 9000 postavený na 4nm výrobní technologii. Pokud vás obchodní název čipsetu poněkud mate vězte, že jde o Dimensity 2000, který výrobce na poslední chvíli přejmenoval. A dalším překvapením je jeho dnešní uvedení, protože všichni předpokládali, že MediaTek se svou vlajkou vyrukuje až na začátku příštího roku.

Několik prvenství

Svým nečekaným představení urval procesor Dimensity 9000 hned několik prvenství. Je to první čipset TSMC, který je postaven na 4nm výrobním procesu a zároveň je také světově prvním procesorem s touto technologií. Stává se tak výrazným konkurentem vlajkového čipsetu Snapdragon 8 Gen1 a také čipsetu Exynos 2200. Další prvenství nového procesoru najdeme v rámci parametrů. Dimensity 9000 je také tím prvním, který používá nejnovější jádra ARM Cortex-X2, A710 a A510 založené na architektuře ARMv9. Také GPU Mali-G710 je úplnou novinkou s podporou LPDDR5X RAM a podporou až 7500 Mbps. A je navíc i prvním procesorem, který podporuje Bluetooth 5.3.

Hlavní parametry

A jak tedy architektura nového MediaTek procesoru přesně vypadá? Uvnitř jsou tři clustery. První má jedno výkonné jádro Cortex-X2 s taktem 3,05 GHz. Ve druhém clusteru jsou tři jádra Cortex-A710 s taktem 2,85 GHz a ve třetím najdeme čtyři jádra Cortex-A510 s taktem 1,8 GHz. GPU Mali-G710 má deset jader. K dispozici je i MediaTek APU páté generace s šesti jádry pro zpracování AI. Výrobce tvrdí, že nabízí až čtyřikrát vyšší výkon a lepší energetickou účinnost než předchozí generace.

Procesor také podporuje displeje s až 180 Hz obnovovací frekvencí při FullHD+ rozlišení. Pro fotoaparáty je připraven 18 bitový ISP procesor, který podporuje až 320 MPix senzory. Zároveň podporuje paralelní fungování tří 32 MPix snímačů a dokáže zpracovat celkem 270 snímků za sekundu u 4K HDR videa. 5G modem vyhovuje standardu 3GPP Release-16. Sice zde nenajdeme podporu mmWave, nechybí ale podpora sub-6GHz 5G s teoretickou maximální rychlostí stahování 7 Gbps s 3CC Carrier Aggregation (300 MHz). Je to také jediný 5G modem pro chytré telefony, který podporuje přepínání R16 UL Tx pro připojení na bázi SUL i NR UL-CA. Modem také přináší vylepšenou spotřebu energie pro aktivní i pohotovostní připojení 5G. V závěru ještě dodejme, že první telefony s Dimensity 9000 budou na trhu již v prvním čtvrtletí příštího roku.