Hodnocení recenzenta

Huawei Matebook 14s jsem si během více než týdenního soužití velmi oblíbil. Skvělý displej, dlouhá výdrž a minimální zahřívání vynahradí lesklé sklo nad displejem i chybějící čtečku paměťových karet.

9
x/10

Restrikce, které dopadly na telefony značky Huawei se segmentu notebooků nikterak netýkají. I proto může tento čínský výrobce nabízet své přenosné počítače s plnou hardwarovou a softwarovou výbavou, jakou znáte u ostatních výrobců. Huawei není v produkci notebooků žádný nováček a jeho produkty míří na náročnější uživatele, kteří ocení vyšší výkon, kvalitní materiály i vysokou úroveň zpracování. Jak si v těchto disciplínách povede nejnovější zástupce kompaktních notebooků z dílny Huawei, vám prozradí recenze Huawei MateBook 14s.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK 14S – BALENÍ

Notebook dorazil v nečekaně rozměrné krabici. Důvod její velikosti spočívá v tom, že notebook je v ní uložen v měkčených úchytech, které zkrátka potřebují své místo. Nemusíte tak mít obavy, že by notebooku během transportu hrozilo nějaké poškození. Přibalena nezbytná dokumentace, oboustranný USB-C kabel a 90W nabíječka. Její rozměry jsou příjemně kompaktní a ne o mnoho větší než např. 66W nabíječky dodávané k telefonům.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK 14S – DESIGN A KONSTRUKCE

Stejně jako u telefonů i u notebooků má Huawei konstrukci zmáknutou na jedničku. Kovové tělo je zpracované naprosto příkladně s precizními detaily. Kov se postaral o potřebnou pevnost a pochopitelně i odolnost při dlouhodobém používání. Žádného prohýbání při chycení notebooku v rohu základny se nedočkáte. Rozměry Matebooku činí 16,7 mm x 313,82 mm x 229,76 mm, hmotnost dosahuje 1,43 kg.

TĚLO

Víko lze otevřít jednou rukou aniž byste museli přidržovat základnu. Při otevírání víka poskytuje pant konstantní a přiměřenou tuhost. Maximální úhel činí cca 150 stupňů, což vystačí většině uživatelů i jejich případů užití. Po odklopení displeje si nelze nevšimnout příjemně tenkých rámečků ze všech čtyř stran. I přesto se povedlo nad displej vměstnat webkameru, což může loňský Matebook X Pro jen tiše závidět.

Konektorová výbava zahrnuje dva USB-C konektory umístěné na levém boku, které ovšem postrádají podporu pro rozhraní Thunderbolt, ovšem oba můžete použít pro napájení. Dále na levém boku najdete HDMI výstup ve verzi 1.4b a sluchátkový výstup. Na pravém boku pak sídlí jen jeden USB-A konektor. Škoda, že na čtečku microSD karet výrobce nemyslel.

Na spodní straně notebooku je po téměř celé šířce perforování nutné pro dva ventilátory. Při běžné kancelářské práci o nich nebudete téměř vědět, jen mírně šumí. Zároveň je notebook chladný, a není proto problém jej mít na klíně i několik hodin. Pokud procesor dlouhodobě zatížíte, oba ventilátory se roztočí na plno a naroste úroveň šumu od proudícího vzduchu na stále snesitelnou úroveň. Pokud budete mít sluchátka a poslouchat hudbu, šumu si vůbec nevšimnete. Skvělé je, že i při plné zátěži se notebook výrazněji nezahřívá.

Pokud při práci rádi posloucháte hudbu nebo využijete notebook pro sledování filmů, určitě vás potěší kvalita reproduktorů. Jsou celkově čtyři a dokáží hrát neuvěřitelně nahlas a zvládnou i hlubší tóny. Svým podáním patří mezi to lepší, co můžete v takto tenkém notebooku mít.

KLÁVESNICE A TOUCHPAD

Klávesnice je zcela plochá s nízkým zdvihem kláves, jejichž velikost nebude činit potíže ani lidem s většími prsty. Řekl bych, že se jedná o identickou klávesnici jako měl zmíněný Matebook X Pro. Samozřejmostí je podsvícení, jehož intenzitu lze nastavit ve dvou úrovních. Na klávesnici se píše velmi dobře, zvyknete si na ni během chvilky. Lehké potíže může činit snad jen úzká klávesa Enter navíc orientovaná horizontálně a absence kláves Page Up/Page Down. Počítat také musíte s absencí českých znaků. Pokud je neznáte z hlavy, nezbude než si je dolepit.

Touchpad je typu clicpad a díky velikosti notebooku je příjemně rozměrný. Jeho stisk nevyžaduje žádnou velkou sílu a reaguje konzistentně po celé své šířce. Nejlépe ale ve spodní polovině. Gesta a ovládání více prsty fungují dle očekávání bez zaváhání.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK 14S – DISPLEJ

Už podle rozměrů notebooku lze odtušit, že výrobce nesáhl po obvyklém panelu s poměrem stran 16:9, ale po „čtveratějším“ 3:2 s rozlišením 2 520 x 1 680 px. Pro jakoukoliv činnost, ale zejména seriózní práci, je tento větší displej vyložené požehnání. Více prostoru, který vám tento panel poskytuje, si zamilujete jak při brouzdání po internetu, tak při práci s dokumenty či tabulkami, o úpravě fotek ani nemluvě.

Displej je typu LTPS se 100% pokrytím barevného prostoru sRGB s maximálním jasem 400 nitů. Vysoký jas bude potřeba zejména při práci v jasném prostředí, protože je použita lesklá povrchová úprava. Díky ní jsou sice barvy příjemně živé, zároveň však může fungovat jako slušné zrcadlo. Využít můžete i dotykového ovládání, které displej podporuje.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK 14S – HARDWARE A SOFTWARE

Huawei osadil notebook procesorem Intel Core i5 11300H, což je čtyř jádrový model s osmi vlákny a maximální frekvencí 4,4 GHz. Už z modelového označení je patrné, že se jedná o procesor 11. generace Intel Core rodiny Tiger Lake. Součástí procesoru je integrovaná grafika Iris Xe, se kterou si můžete slušně zahrát i starší hry. Použít ji můžete také při kódování videa, které je pak výrazně rychlejší, než při zapojení jen samotného procesoru.

Matebook 14s je nabízen ve dvou variantách, které se od sebe liší jen velikostí operační paměti. Základní model nabídne 8 GB, vyšší pak 16 GB. Obě verze mají shodnou kapacitu úložiště 512 GB. Použitý SSD disk je typu NVMe, a zároveň je to jediná komponenta, kterou si můžete sami vyměnit např. za model s vyšší kapacitou. Všechny ostatní komponenty jsou pevnou součástí základní desky.

Vzhledem k absenci ethernetu si musíte vystačit s Wi-Fi připojením, které zajistí síťová karta Intel AX201 s podporou standardu 802.11ax (Wi-Fi 6) s podporou 2×2 MIMO, jejíž součástí je i Bluetooth 5.2. Neschází ani NFC, které využijete s technologií Huawei Share.

Notebook dorazil s předinstalovanými Windows 10, která jsou doplněná jen o aplikaci PC Manager. S ní můžete připojit jiné zařízení Huawei a rozšířit si tak pracovní plochu, sdílet data s telefonem apod. Aplikace dále umožňuje optimalizovat výkon notebooku či pomoci s řešením různých potíží.

MĚŘENÍ VÝKONU

Pro otestování výkonu jsem využil několik syntetických benchmarků, jejichž výsledky si můžete porovnat se svým počítačem a udělat si obrázek, jak na tom Huawei s výkonem je:

  • PC Mark 10 – celkové skóre 4 892, základ 9 568, produktivita 6 429, tvorba 5 265
  • Cinebench R20 – 1CPU – 437, xPCU – 1 952

Rychlost SSD jsem prověřil benchmarkem CrystalDiskMark. Naměřené hodnoty odpovídají modernímu disku, ke kterému se mi, bohužel, nepodařilo dohledat žádné bližší informace. Každopádně rychlost s jakou systém nabíhá po zapnutí či probuzení z hibernace, je otázkou jednotek sekund, stejně tak spouštění aplikací je bleskové. Velkou pochvalu si u mě notebook vyslouží za rozdělení disku na systémový oddíl s optimální velikostí 120 GB a oddíl pro data s 337 GB prostoru. Zbytek pak jsou skryté oddíly určené pro obnovu systému při případném selhání.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK 14S – BATERIE A VÝDRŽ

Ve specifikacích výrobce se dočtete, že je osazena baterie s kapacitou 60 Wh, což je velmi solidní porce energie a na výdrži notebooku je opravdu znát. Při simulaci běžného kancelářského režimu se zapnutou Wi-Fi a jasem nastaveným na 50 % zvládne notebook pracovat 22 hodin. Se stejnými vstupními podmínkami vydrží notebook přehrávat videa 11 hodin. Obojí jsou to skvělé hodnoty a předurčují Matebook 14s jako skvělého společníka pro práci i zábavu na dlouhých cestách.

Nabíjení dodávanou 90W nabíječkou při vypnutém notebooku zabere jen lehce přes hodinu. Příjemným bonusem je zobrazení stavu baterie na displeji, pokud se jej ve vypnutém stavu dotkneme.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK 14S – ZÁVĚR

Pokud se poohlížíte po novém pracovním notebooku, určitě Matebook 14s zařaďte do svého výběru. Huawei opět potvrzuje, že hardware vyrábět umí na špičkové úrovni. Notebook je lehký, tenký, skvěle zpracovaný, ale hlavně má velký a dostatečně jemný i kvalitní displej. Jediné, co mu budete muset odpustit, je lesklá povrchová úprava. Pokud by vám scházely konektory či čtečka paměťových karet, lze to snadno vyřešit dokovacími stanicemi, které má Huawei taktéž v nabídce. Stačí jen vybrat tu správnou.

Huawei Matebook 14s se bude prodávat v 8 GB paměťové konfiguraci za 30 999 Kč, za 16 GB si budete muset 3 000 Kč připlatit. Pokud se vám notebook zamlouvá, musíte ještě nějaký krátký čas počkat, než se začne prodávat. Oficiální české stránky Huawei o něm v době vzniku této recenze mlčí.

Každopádně českému zastoupení společnosti Huawei děkujeme za zapůjčení notebooku k recenzi.