Mobilní divize čínského giganta Huawei se potácí už dlouhé měsíce v pořádné bažině problémů, protože americké sankce ji pro (nejen) globální trhy efektivně zničily. Tedy pro veškeré snahy o vskutku moderní telefony, protože pouze-4G komponenty jsou jim stále k dispozici. Zoufalá situace dokonce donutila firmu k prodeji výdělečné pod-značky Honor na konci loňského roku. Světlo na konci tunelu pak stále není ohledně sankcí pro Huawei nijak k vidění, protože je jejich skončení v nedohlednu. Skupina amerických senátorů by je naopak chtěla ještě zpřísnit.

Podle čerstvé zprávy agentury Bloomberg by ale v Huawei měli údajně uvažovat o dalším radikálním kroku k obejití dopadů amerických sankcí. Citované zasvěcené vnitřní zdroje údajně hovoří o plánech firmy na licencování designů telefonů pro externí firmy přímo nesouvisející s Huawei. Konkrétně by se mělo jednat v první vlně o firmu Xnova, která patří pod státní kolos Čínských poštovních telekomunikací (PTAC). Ta už ostatně už v dnešní době prodává na svých stránkách třeba i telefony řady Nova právě od Huawei. Teoreticky by se ale do budoucna mělo počítat i s dalšími partnery pro licencování.

Jde samozřejmě stále o oficiálně nepotvrzené informace, takže je nutné je prozatím brát s rezervou. Stejně tak nejisté, jak by na podobnou snahu o obejití sankcí mohla reagovat americká strana. Ale to už by asi byla záležitost armády právníků na obou stranách. Každopádně by si výborné designy a telefony jako jsou třeba špičkové modely řady „P“ zasloužily „plnotučnou“ výbavu s 5G technologiemi