Hodnocení recenzenta

Na plnohodnotný návrat Honoru jako samostatného výrobce si ještě budeme muset chvíli počkat. Honor 50 je ještě pozůstatek spolupráce se společností Huawei. Každopádně jako příslib do budoucna funguje tento telefon velmi dobře.

8
x/10

Uběhl již rok a půl od chvíle, kdy pod značkou Honor byl naposledy uveden nový model mobilního telefonu. Během uplynulé doby se z Honoru stal samostatný výrobce, který se od mateřského Huaweie zcela odtrhl, což s sebou nese možnost využívat patentů ostatních výrobců i služeb od Googlu. První vlaštovkou, se kterou se Honor vrací na světové trhy, je model Honor 50, který ale tak úplně svébytný ještě není a je až na pár drobností zcela identický s nedávno představeným telefonem Huawei Nova 9. Honor to vysvětluje tím, že vývoj nového telefonu je časově náročný, a tak je novinkový model ještě pozůstatek spolupráce se společností Huawei. Jak se tedy návrat staronového výrobce povedl, se dočtete v následujících řádcích recenze Honor 50.

RECENZE HONOR 50 – BALENÍ

Telefon dorazil v bílé krabičce obvyklých rozměrů, v níž kromě nezbytné výbavy v podobě dokumentace, trnu na šuplík SIM karet či USB kabelu najdete silikonový obal a nabíječku s 66W výkonem. Skutečnost, že výrobce nešetří a přibalí plnohodnotnou nabíječku zaslouží určitě pochvalu, nebývá to vždy pravidlem.

RECENZE HONOR 50 – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Honor 50 nabízí výrobce ve třech barevných provedeních, běžné černé s označením Midnight Black, hodně netradiční perleťové Frost Crystal a líbivé zelené Emerald Green, kterou jsem měl v rukou i já. Ať zvolíte jakoukoliv variantu, počítejte, že použité plasty jsou veliké lapače otisků. Zpracování telefonu je zcela prvotřídní a nelze k němu mít sebemenší výtku. Pochvalu telefon zaslouží i za nízkou hmotnost 175 gramů a zaoblení zad, díky čemuž se telefon velmi dobře drží a výborně padne do ruky.

Rozmístění ovládacích prvků se drží zaběhnutých zvyklostí, snad jen šuplík SIM karet na spodní straně není úplně obvyklý. V jeho případě musíte počítat, že pojme jen dvě SIM karty, paměťové karty podporovány nejsou. Stejně tak zapomeňte na sluchátkový výstup. Hlasitý reproduktor patří svým projevem k mírnému  nadprůměru. Zvuk není úplně bez basů, ale žádné zázraky nečekejte.

Výrazným designovým prvkem je modul zadního fotoaparátu, který je rozdělen do dvou kruhových segmentů. V horní sídlí hlavní snímač, ve spodním pak zbylé tři snímače a LED blesk. Další stylovou záležitostí je zahnutý displej s téměř symetrickými rámečky po celém svém obvodu. Prohnutí je poměrně výrazné a zasahuje do cca poloviny tloušťky telefonu, většinu zahnuté části ale tvoří právě rámeček.

Výšku telefonu se dle oficiálních informací podařilo směstnat pod 160 mm, konkrétně dosahuje 159,96 mm, šířka pak činí 73,76 mm a tloušťka 7,78 mm. Rozměry jsou to na dnešní dobu poměrně běžné, pokud však hledáte kompaktní telefon, tento váš určitě neuspokojí.

RECENZE HONOR 50 – DISPLEJ

Po zpracování je displej určitě další silnou stránkou tohoto telefonu. O jeho zahnutí jsem se již zmínil, efektní jsou určitě i zaoblené rohy. Pro praktický život je ale podstatnější, že se jedná o 6,57″ AMOLED panel s rozlišením 2 340 x 1 080 px, 120 Hz obnovovací frekvencí a 100% pokrytí barevného prostoru DCI-P3. Na displej je opravdu radost se dívat, barvy jsou krásně živé, přitom ne nijak zbytečně přesaturované.

Čitelnost je za všech okolností výborná, automatická regulace jasu funguje bezchybně a příjemně plynule. Pokud máte potřebu si barvy sami upravovat, lze si je v nastavení plně upravit. Zde také najdete správu obnovovací frekvence, volby pro komfortní čtení, kdy se omezí modré světlo, či aktivaci čtecího černobílého režimu.

Výrobce neopomněl na always-on režim, jehož vzhled je uživatelsky nastavitelný. Stejně tak můžete nastavit, kdy se má tento režim aktivovat. Pod displejem má své místo čtečka otisků prstů umístěná u spodního okraje displeje, což není při používání úplně komfortní. Pozitivní ovšem je, že na její rychlost a spolehlivost si určitě nebudete stěžovat.

RECENZE HONOR 50 – HARDWARE A VÝKON

Srdcem telefonu je procesor Snapdragon 778G doplněný o 6 GB či 8 GB RAM a 128 GB, resp. 256 GB úložiště. Po stránce hardwaru je Honor 50 identický jako Huawei Nova 9, jenže Honor může využívat patenty ostatních výrobců, takže má aktivní i 5G konektivitu, kterou budete u Nova 9 hledat marně. Výkonu má telefon na všechny běžné činnosti i moderní hry více než dostatek.

Velmi rychlé je také úložiště, které má svůj podíl na svižném chodu systému i aplikací. Bohužel ale výrobce šetřil na USB rozhraní a osadil jen verzi 2.0. Na rychlé kopírování dat mezi telefonem a počítačem tedy zapomeňte.

U bezdrátových technologií se však nikterak omezovat nebudete muset. Kromě již zmíněného 5G je přítomno VoLTE, NFC, Wi-Fi 6 i nejnovější Bluetooth 5.2 s podporou kodeků AAC, LDAC, aptX a aptX HD. Stejně tak plnou palbu dostanete u lokalizačních technologií. Přítomny jsou GPS, Glonass, Galileo a QZSS. Fix pozice je bleskový a přesnost naprosto bezproblémová.

RECENZE HONOR 50 – SYSTÉM

Stejně jako u hardwaru, ani software není nikterak limitován politickoekonomickými restrikcemi, takže zde najdete plnou podporu služeb Googlu jako u jiných výrobců. V telefonu je nainstalován Android 11 s nadstavbou Magic UI 4.2, ve které se velmi snadno zorientuje i ten, kdo telefon Honor či Huawei nikdy v rukou neměl. Pokud starší telefon od Honoru máte, budete zde jako doma. Na nadstavbě je vidět, že není úplně nejnovější. Možnosti personalizace jaké nabízí např. Realme se zde ani zdaleka nekonají. Navíc se nejednou při nastavování dostanete do částí, které nebyly nadstavbou nikterak dotčeny a jsou ve vzhledu čistého Androidu, což nepůsobí úplně ideálně.

Na druhou stranu systém není zaplevelen zbytečnými předinstalovanými aplikacemi či odkazy k jejich stažení. Nastavit si můžete ovládání gesty, nebo aktivovat zaheslovaný sejf, do kterého uložíte soukromé soubory. Hlavní devízou je ovšem výborné sladění softwaru s hardwarem, navíc v kombinaci se 120 Hz displejem. Rychlé a plynulé spouštění či přepínání aplikací, pohyb po systému, procházení galerie s fotkami nebo brouzdání v internetovém prohlížeči je čistá radost. Zde zkrátka výrobce odvedl skvělou práci.

RECENZE HONOR 50 – BATERIE A VÝDRŽ

Daní za nízkou hmotnost a tloušťku je mírně nižší kapacita baterie 4 300 mAh. S ní ale telefon dokáže hospodařit velmi rozumně a počítat tak můžete s bezproblémovou jednodenní výdrží, i když budete telefon aktivně vytěžovat. Nejste-li úplně telefonní závislák, vydržíte bez větších obtíží do odpoledne druhého dne. Pokud budete na výdrži lpět, určitě si v nastavení na pevno nastavte 60 Hz obnovovací frekvenci displeje, která má na celkovou výdrž výrazný vliv.

Již v úvodu jsem uvedl, že součástí balení je 66W nabíječka. S ní dokážete telefon nabít za pár desítek minut. Při zbývajících 18 % se do plné kapacity baterie nabila za pouhých 35 minut. Škoda, že se nedostalo na bezdrátové nabíjení, které by telefonu určitě slušelo, na druhou stranu přímí konkurenti jej také nenabízejí. K nabíječce bych měl ovšem jednu malou výtku vůči USB-A konektoru. Moderní USB-C by byl mnohem lepší zejména kvůli použitému kabelu, který by mohl být oboustranně s USB-C.

RECENZE HONOR 50 – FOTOAPARÁT

Na rozdíl od Huawei Nova 9 spoléhá Honor 50 na hlavní 108Mpx snímač o velikost 1/1,52 palce se světelností f/1.9, který spojuje 9 px do jednoho výsledného bodu. Tomuto snímači sekunduje tradiční 8Mpx širokoúhlý snímač se šířkou záběru 112 stupňů, dále 2Mpx makro a 2Mpx senzor pro lepší podání hloubky ostrosti. Přední kamera pak nabízí rozlišení 32 Mpx a světelnost f/2.2.

FOTOGRAFIE

Suchá čísla by mohla naznačovat, že by Honor 50 mohl poskytovat slušně kvalitní fotky. Realita však zůstala za očekáváními. Dynamický rozsah snímače je sice poměrně dobrý, takže si dobře poradí s protisvětlem i se složitějšími scénami, příp. vypomůže HDR, barevné podání je také velmi dobré. Ovšem celý výsledek kazí neostrost, a to i za velmi dobrých světelných podmínek. Pokud ty se zhorší např. při zamračeném dni, jde kvalita rapidně dolů. Za tmy pak nijak zvlášť nepomůže ani aktivace nočního režimu. Výše uvedené platí pro fotky z hlavního snímače. Pokud přepnete na širokoúhlý, je situace s neostrostí ještě mnohem horší. Naopak překvapila selfie kamera, která poskytuje, co do ostrosti, velmi dobré výsledky. Do galerie tradičně přidávám výřezy fotek 1:1.

VIDEO

Kde naopak telefon získává kladné body je natáčení videí, která mohou mít nejvýše 4K rozlišení při 30 sn./s. Obrazová kvalita je velmi dobrá, výtečně funguje elektronická stabilizace a snímač nemá zásadní problémy s přeostřováním mezi blízkými a vzdálenými objekty.

Velikou specialitou je pak režim Více videí, kdy telefon umožňuje nejen záznam z přední a zadní kamery, ale i v kombinaci hlavního a širokoúhlého snímače najednou. Navíc lze tyto režimy přepínat během nahrávání. Počítat jen musíte s širokoúhlým poměrem stran 2,35:1.

RECENZE HONOR 50 – ZÁVĚR

I když není Honor 50 tak úplně novým telefonem a už vůbec ne z pohledu jeho vývoje, lze jej primárně považovat za dobrý příslib do budoucna, až začne tento výrobce produkovat čistě vlastní telefony. Telefon je to v celkovém pohledu podařený. Líbivý design, výborné zpracování, slušný výkon, rychlé nabíjení a parádní displej určitě kupce přilákají. Zvláštní skupinu zájemců pak mohou tvořit tvůrci obsahu, kteří využijí rozšířené možnosti nahrávání videí. Pokud však od telefonu vyžadujete primárně kvalitní fotky, nebude Honor 50 vaším favoritem. Jejich kvalita je totiž jedinou výraznější kaňkou na jinak vydařeném telefonu.

Honor 50 se aktuálně prodává u vybraných prodejců za 11 490 Kč v provedení 6/128 GB, za vyšší paměťovou verzi 8/256 GB si pak dva tisíce musíte připlatit. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Honor.