Společnost Qualcomm má jednu hezkou tradici. Na konci každého roku uspořádá Tech Summit, kde kromě jiného uvede také svůj vlajkový procesor pro chytré telefony. Letos tím prémiovým čipsetem bude Snapdragon 898, na který si už nyní brousí zuby řada výrobců. A nyní už mají jasno i v tom, kdy Qualcomm vlajkový procesor představí. Na stránkách Qualcomm už totiž visí pozvánka na Tech Summit, který proběhne od 30. listopadu/novembra do 2. prosince/decembra.

Z upoutávky na stránkách Qualcommu sice parametry procesoru Snapdragon 898 nevyčteme, ale něco málo o něm už víme. Tím hlavním je to, že je postaven na 4nm výrobní technologii Samsung, což je momentálně ten nejmodernější výrobní proces. Čip využívá architekturu tří clusterů s 1+3+4 jádry. Má jedno jádro Cortex-X2 s taktem 3,0 GHz, tři jádra Cortex-A710 s taktem 2,5 GHz a čtyři jádra Cortex-A510 s taktem 1,8 GHz. Součástí je i GPU Adreno 730 a modem Snapdragon X65 5G s rychlostí stahování 10 Gbps. Svůj výkon procesor navíc předvedl i v testech Geekbench, kterými prošel v telefonu Vivo.

Je jasné, že o vlajkový čipset projevila zájem už celá řada výrobců chytrých telefonů. A to i přesto, že ještě není na trhu. Za všechny jmenujme Xiaomi, Honor, Vivo, Samsung, Motorola, Oppo, Huawei, ZTE, Asus, Black Shark, Lenovo, Nubia, Realme, OnePlus, Sharp a další. A asi nemusíme dodávat, že podle odhadů tipařů jej zřejmě jako úplně první dostane společnost Xiaomi pro své vlajkové telefony série Xiaomi 12.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.