Hraní na mobilních telefonech zažívá už pěkných pár let masivní boom, který se jen tak nezastaví. Od hříček na ukrácení dlouhé chvíle jsme se také posunuli k opravdovým herním blockbusterům. Tomu samozřejmě napomáhá i zvyšující se výkon telefonů, který dohání i specializované herní konzole. K dispozici jsou také i zajímavé přenosné herní konzole čínské provenience, které například vyvíjí značka GPD. Od pokusů o kapesní herní konzoli s Windows jsou zpět na platformě Androidu a GPD XP Game Console nevypadá zle. Jen je otázkou, pro koho vlastně je…

Parametrově určitě nejde o nic špatného. Základem je 6.81-palcový displej s FullHD+ rozlišením, standardními 60 Hz a trochu nešťastně zvoleným poměrem stran 20:9. Uvnitř pak najdeme procesor Mediatek Helio G95 spolu se 6 GB LPDDR4X RAM a 128 GB UFS 2.1 vnitřní paměti. Baterie s kapacitou 7000 mAh je také solidní a nabídne 20W nabíjení. Rozměry konzole jsou pak  233mm x 83mm x 18 mm, spolu s 370 g váhy. Hlavním tahákem jsou ale tři rozdílné herní nástavce na pravou stranu konzole, Xbox controller, FPS controller a MOBA controller. Jen si vybrat podle kategorie hry.

Problémem je ale cena, která činí poměrně „mastných“ 399 dolarů. Výbavou je herní konzole na úrovni telefonu střední třídy, nad kterým má navrch mírně jen v kapacitě baterie a samozřejmě herních nástavcích. Na druhou stranu u většiny ztrácí v parametrech displeje a rozhodně ve skladnosti a váze. Podobný telefon ale pořídíte často za nižší cenu a z rozdílu si nějaké ty gamepadové nástavce klidně pořídíte také. Takže osobně mám poměrně pochybnosti o prodejních úspěších této herní platformy od GPD.