Hlavní výrobci procesorů už sice pracují na čipsetech postavených na 4nm výrobní technologii, ale 5nm procesory ještě nejsou za svým zenitem. V telefonech střední třídy se stále hojně objevují a v tomto segmentu narazíme i na 6nm nebo 7 nm čipy. Mezi tři nejvýznamnější producenty procesorů patří bezesporu i společnost Samsung. Kromě výrobních technologií připravují i své vlastní čipsety, které využívají i třetí strany. Ostatně kdo by neznal procesory Exynos, že?

Nu a podle posledních informací prý Samsung pracuje na novém 5nm procesoru Exynos 1280. Ten je šitý na míru levným telefonům základní třídy. Tipaři dokonce odhadují, že nový čipset Samsung představí už příští týden. Zda jsou jejich odhady správné těžko říct. Ale vzpomeňme na loňský listopad/november, kdy došlo na uvedení 5nm procesoru Exynos 1080 s novou architekturou CPU, určeného pro telefony vyšší střední třídy. Proč by se letos historie nemohla opakovat?

Nenechme se ale mást názvem chystaného čipsetu. Mohlo by se podle jeho názvu Exynos 1280 zdát, že má vyšší parametry než loňský Exynos 1080. Není tomu tak. Je sice pravdou, že ani ostřílení čínští tipaři zatím o nožných parametrech Exynosu 1280 nemluví, ale je pravděpodobné, že podpora 5G sítí chybět nebude. A to by mohl být zajímavý počin. Nový čipset by se totiž stal prvním 5nm procesorem pro telefony základní úrovně a zároveň i jedním z mála čipsetů, které levným telefonů umožní podporu 5G. A už možná brzy uvidíme, jak všechno nakonec dopadne, protože k představení Exynosu 1280 prý dojde už 10. listopadu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.