V říjnu jsme se od Googlu dočkali netrpělivě očekávané nové generace jejich vlajkových telefonů. A Pixel 6 s Pixelem 6 Pro určitě nezklamaly. V obou telefonech také debutoval zbrusu nový čipset Google Tensor, kterým se firma dostala do hry jako samostatný výrobce výkonného silikonu. Už před vydáním ale kolovaly informace, že se nejedná o zcela nově vyvinutý čipset, ale o upravený Exynos od Samsungu. Zástupci Googlu tyto spekulace nikdy oficiálně nepotvrdili a tak jsme si na podrobnější informace museli počkat. Bylo totiž nutné telefon pořádně proklepnout v jeho živé verzi.

K tomu se aktuálně dostal expert z Anandtechu, Andrei Frumusanu, který rozebral firmware telefonu do posledního šroubku. V něm pak našel části kódu, které jednoznačně ukazují na příbuznost s rodinou čipsetů od Samsungu. Google Tensor tak opravdu staví na základech Exynosů, i když jde samozřejmě o výrazně upravenou a vyladěnou verzi. Papírově spadá mezi Exynos 2100 a Exynos 2200, přičemž jeho oficiální označení zní Exynos 9845 (S5E9845). Úpravy jsou ale masivní a inženýři Googlu jsou přesvědčeni o dobré práci. Ostatně nabízí plných pět let softwarové podpory a bezpečnostních aktualizací.

V rozpitvaném firmwaru Pixel 6 byla k nalezení i jedna další velmi zajímavá informace. S největší pravděpodobností je tam totiž zmíněna i chystaná druhá generace čipsetu Tensor. Ta je zahrnuta pod názvem Cloudripper, ale asi jde spíše o označení celé nové platformy. Každopádně jde o potvrzení plánů Googlu do budoucna. Tensor tak nebude výjimečným počinem a vypadá to na dalekosáhlé plány na vlastní čipsety pro příští generace. Podobně jako Apple A4 v roce 2010 se tak asi stane zakladatelem nové dynastie.