Nedávno představené jablečné telefony řady iPhone 13 jako obvykle drtí prodejní čísla a Apple je skoro nestíhá vyrábět. Jako vždy je s novou řadou spojena i mediální masáž ohledně nutnosti koupě čerstvě představeného telefonu a obrovském posunu vpřed. Už nějakou dobu ale sílí i značně kritické ohlasy části veřejnosti a samotných fanoušků, kterým se zmíněný technologický a designový posun zrovna nezamlouvá. Apple totiž už celkem dlouho hraje zcela na jistotu a jeho inovace jsou nelichotivě přirovnávány k „pozvolnému vymačkávání tuby zubní pasty“.

Pro mnohé je tak v zásadě problém rozlišit novinku a modely minulé generace. K věci se vyjádřil i spolu-zakladatel Apple, Steve Wozniak, podle kterého je iPhone 13 k nerozeznání od toho minulého. Po designové stránce prý skoro nic nepoznal a softwarové rozdíly se dají plně uplatnit i na předchozí model. S jeho názorem souhlasí poměrně hodně lidí, kteří pomlouvají zejména designovou podobnost. A v tom mají v zásadě pravdu, protože se telefony skoro neliší. Ano, podle tvůrců je „vykousnutí“ displeje o 20 % menší, ale to byste museli mít telefony opravdu přímo vedle sebe.

Kromě základní verze se neliší ani design a umístění zadního foto-modulu a na první pohled je tak opravdu složité telefony odlišit. Ale ani hardwarový skok vpřed není nijak extrémní. Hlavním tahákem je primárně asi vyšší obnovovací frekvence displeje a tady si Apple určitě zaslouží pochvalu. I čipset je samozřejmě výkonnější, ale to málokdo reálně pozná. Výkon fotoaparátů se také nijak extra nezměnil, takže majitelé iPhone 11 a 12 mají jen poměrně málo důvodů k upgradu. Tedy pokud nevezmeme v potaz morální zastarávání telefonů…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.