Jak japonští Sony před pár dny slíbili, tak dnes ráno také učinili. Představili totiž zbrusu nový telefon Sony Xperia PRO-I, jako zástupce té nejvyšší řady fotomobilů. U tohoto kousku budeme velmi zvědavi na podrobné testy, protože na papíře jde opravdu o pohádku. Hlavním tahákem je použití obří 1-palcového Exmor RS CMOS senzoru, který by měl být teoreticky stejný jako u kompaktního fotoaparátu RX100 VII. Tento senzor má 12 Mpx rozlišení a velikost pixelu masivních 2.4µm, tedy o plných 20 % více než třeba iPhone 13 Pro Max. Dále pak třeba optiku ZEISS nebo variabilní f2.0/f4.0 světelnost.

Ani na dalších senzorech se nešetřilo. Dostaneme tak hned dva další 12 Mpx Exmor RS senzory (ultra-wide a telefoto) a navrch ještě 3D iToF senzor. Možnosti celé foto sestavy tak jsou opravdu záviděníhodné. Samozřejmostí je 5-osá OIS stabilizace, potah čočky ZEISS T*, fázové ostření s až 315 body, 20fps sériové snímání nebo ukládání to 12bit RAW formátu. Vestavěný procesor Bionz X pak také zvládne pokročilou magii. Pozadu nezůstává ani natáčení videa s podporou až 4K HDR se 120fps nebo slow-mo 720p se 120fps. Myslelo se i na vloggery a je tak možnost přicvaknout sekundární 3.5″ displej.

Sony Xperia PRO-I

Jinak Sony Xperia PRO-I nabídne 6.5-palcový 21:9 OLED displej se 4K rozlišením a 120 Hz obnovovací frekvencí. Uvnitř tepe Snapdragon 888 spolu s 12 GB RAM a 512 GB vnitřní paměti. Baterie má kapacitu 4500 mAh a zvládá 30W nabíjení a Qi bezdrátové nabíjení. Zachován zůstal i 3.5 mm sluchátkový jack a telefon si vůbec na audiu také velmi zakládá. Stereo repro jsou Dolby Atmos a dočkáme se LDAC a DSEE technologií. A  nezapomnělo se ani hardwarová tlačítka foto závěrky a snímání videa. Telefon je také voděodolný s certifikací IP68, i když pod hladinu bych ho radši asi nebral.

Nejde totiž o zrovna levnou záležitost, protože se v Evropě začne v prosinci prodávat za lidových 1799 euro. K tomu pak ještě můžete dokoupit zmíněný vlog sekundární displej za 199 euro a sponu na jeho uchycení za 89.99 euro. Za hubičku, že ?