Čas opravdu letí a uvědomíme si to i při pohledu na včerejší výročí legendárního operačního systému od Microsoftu. Ano, slavné Windows XP byly uvedeny na trh přesně před 20 lety, 25. října 2001. Jejich životní cyklus pak byl násilně ukončen 14. dubna 2014, kdy skončila veškerá další podpora i záplatování. Navzdory tomu stále existují na světě miliony počítačů běžících na Windows XP, i když jde o systém pohřbený už před sedmi lety. Spousta z nás má na tento systém poměrně dobré vzpomínky, protože šlo od Microsoftu o jeden z těch povedených.

 

Aktuální čísla po světě nainstalovaných systémů na osobních počítačích jsou zajímavá a agentura Statscounter nám je servíruje s aktuálností k září letošního roku. Podle těchto údajů jsou tak Windows XP stále instalovány na 0.59 % počítačů, což je stále přes hezkých 9 milionů kusů. A jejich podíl ironicky přesahuje i nástupnické Windows Vista s 0.26 %. Což ale pro pamětníky není překvapením, protože Visty byly zcela tragické. Za zmínku také stojí, že Windows XP klesly pod 1 % až na konci roku 2020. Skalní fandové a milovníci retra si prostě nedají říct.

Ostatně i Microsoft samotný připouští, že práce s Windows XP není problémem ani po vypršení jejich životního cyklu. Jen se holt uživatel musí smířit s mnohem vyšším rizikem napadení virem a dalšími hrozbami. I když je otázkou, kolik podobných zařízení je vůbec připojeno k internetu… Aktuálně nejvyšší podíl má samozřejmě systém Windows 10 se 79.84 %. A i když už jsou na světě i Windows 11, tak většina s aktualizací ještě mileráda počká. Novinka totiž stále trpí mnoha dětskými nemocemi a bude chvíli trvat, než se jich zbaví.