Před pár dny nám Google konečně naservíroval nové telefony řady Pixel 6 a s nimi samozřejmě také i zbrusu nový procesor Google Tensor. Jde o první krok firmy na silikonové pole čipsetů, i když samozřejmě podle všeho stavěli na základech čipsetu Samsungu. Od nového procesoru se toho čekalo poměrně hodně a první benchmarky to jen potvrzují, i když jsou pro některé analytiky lehce kontroverzní. Podle mého nezaslouženě, protože Tensor nikdy nevyhlašoval útok na samotnou špičku pole a vnímáním jde stále spíše o kousek vyšší střední třídy.

První benchmarky nejvyšší verze Google Pixel 6 Pro v Geekbench byly pro mnohé malým šokem, protože čísla opravdu nejsou závratná. Například při porovnání s 3 roky starým Apple A12 Bionic z iPhone XS Max ztrácí Tensor poměrně výrazně a lépe se mu nevede ani při porovnání se Snapdragonem 888. Na druhou stranu jsme už dopředu věděli, že Google upřednostní spotřebu a větší kontrolu nad teplotami, tedy kategorie, kde má právě Snapdragon 888 značné rezervy. Zásadní budou tak softwarové optimalizace, kde má firma možnost psát vše procesoru přímo na míru. Lehce právě po jablečném vzoru.

A zapomínat nemůžeme ani na grafický výkon, kde se Tensor naopak vyznamenal. Navzdory velmi průměrným testům procesoru se grafická část opravdu vytáhla a porazila veškeré současné vlajkové lodi na platformě Android. To rozhodně nezní na první pokud špatně, že ? Google má evidentně s čipsetem Tensor jiné priority, než jsou jen špičky syntetických benchmarků. Deklarovaná dominance má být především v oblasti umělé inteligence a podle všeho se neztratí ani grafická část čipu. A když bude vše psané na míru, tak podle mého zatopí i té absolutní špičce.